Przejdź do treści
Aktualności/Turnieje Indywidualne

Ku pamięci legendy. Zapowiedź Memoriału Alfreda Smoczyka

Alfreda Smoczyka

Autor: Bartosz Glapiak

Sezon żużlowy w Lesznie rozpocznie kolejna edycja Memoriału Alfreda Smoczyka. Turniej ku czci legendy leszczyńskiej Unii rozegrany zostanie po raz 73. Tradycja organizacji zawodów sięga lat 50. XX wieku, od tragicznej śmierci legendarnego „Freda” we wrześniu 1950 roku.

Memoriał Alfreda Smoczyka w Lesznie to jeden z najstarszych turniejów w Polsce oraz na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się 1951 roku. 26 września 1950 roku to czarny dzień w historii leszczyńskiego żużla. Wówczas odszedł jeden z najwybitniejszych zawodników tamtych czasów. Alfred Smoczyk zginął w wyniku wypadku na trasie z Kąkolewa do Leszna. Na pogrzebie żużlowca pojawiły się tłumy mieszkańców oraz sportowców.

W następnym sezonie zorganizowano turniej ku czci zmarłego. Historyczną pierwszą edycję wygrał zawodnik miejscowej Unii, Stanisław Glapiak. 7 października 1951 roku na trybunach stadionu w Lesznie zasiadło ponad 20 tysięcy kibiców. To prawie tyle, ile wynosiła całkowita liczba mieszkańców miasta w tamtym czasie. Z każdym rokiem dokładano starań, aby podtrzymać organizację zawodów, w czym niewątpliwie pomagała frekwencja. Absolutny rekord padł podczas 29. Memoriału Alfreda Smoczyka. 26 sierpnia 1979 roku na turniej przybyło wówczas 50 tysięcy kibiców.

W Memoriale Alfreda Smoczyka ścigali się najlepsi zawodnicy w Polsce, a także i na świecie. Nie bez powodu turniej był traktowany przez niektórych jako rewanż za Indywidualne Mistrzostwa Polski. W Lesznie dalej ciężko sobie wyobrazić rok bez Memoriału Alfreda Smoczyka rozgrywanego na obiekcie jego imienia.

W tym roku stawka zawodów po raz kolejny jest mocno leszczyńska. Aż 14 z 16 zawodników w obsadzie jest lub było związanych w przeszłości z Unią Leszno. Połowę z nich stanowi obecny skład biało-niebieskich. Ubiegłoroczną edycję memoriału zwyciężył Bartosz Smektała. W niedzielę ponownie będzie mógł powalczyć o obronę pucharu.

Lista startowa 73. Memoriału Alfreda Smoczyka:

 1. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
 2. Hubert Jabłoński (Fogo Unia Leszno)
 3. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
 4. Damian Ratajczak (Fogo Unia Leszno)
 5. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno)
 6. Maksym Borowiak (Fogo Unia Leszno)
 7. Antoni Mencel (Fogo Unia Leszno)
 8. Jaimon Lidsey (Fogo Unia Leszno)
 9. Nazar Parnitskyi (Fogo Unia Leszno)
 10. Brady Kurtz (ROW Rybnik)
 11. Tobiasz Musielak (Arged Malesa TŻ Ostrów Wlkp)
 12. Damian Baliński (Metalika Recycling Kolejarz Rawicz)
 13. Keynan Rew (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
 14. Nicolai Klindt (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
 15. Krzysztof Buczkowski (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
 16. Przemysław Pawlicki (Stelmet Falubaz Zielona Góra)

    R1. Tobiasz Jakub Musielak (Fogo Unia Leszno)

fot. Bartosz Glapiak

MAGAZYN ŻUŻLOWY. Kliknij TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *