Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Metalkas 2. Ekstraliga

Wybrzeże czeka szereg zmian na stadionie. Tego wymaga Ekstraliga

Wybrzeże Gdańsk
Fot. Sonia Kaps

Autor: Jakub Bielak

Wybrzeże czeka szereg zmian na stadionie. Tego wymaga Ekstraliga

Energa Wybrzeże Gdańsk ma ambitne plany na kolejne lata. Klub znad morza zbudował solidny zespół na sezon 2024 i postara się powalczyć o awans do PGE Ekstraligi. Nawet jeśli to się nie uda, na stadionie przy ulicy im Zbigniewa Podleckiego odbędzie się szereg modernizacji. Wszystko to za sprawą profesjonalizacji zaplecza najlepszej żużlowej ligi świata.

Odwodnienie liniowe

O planach w pracach na gdańskim stadionie mówi Grzegorz Pawelec, główny specjalista ds. komunikacji w Gdańskim Ośrodku Sportu. Odwodnienie liniowe toru stanie się obowiązkowe dla każdego pierwszoligowego klubu od sezonu 2025. W Gdańsku planują jednak mieć ten element odhaczony dużo wcześniej, bo jeszcze przed startem najbliższych rozgrywek.

Modernizację odwodnienia toru żużlowego planujemy zreazlizować w przyszłym roku. Obecnie trwają końcowe prace związane z przygotowaniem projektu inwestycji. Po jego zatwierdzeniu ogłoszone zostanie postępowanie na wybór wykonawcy. Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, będziemy chcieli zakończyć inwestycję w połowie marca 2024 roku – mówi dla trojmiasto.pl Grzegorz Pawelec, główny specjalista ds. komunikacji w Gdańskim Ośrodku Sportu.

Żużel
Fot. Sonia Kaps

Rzecznik klubu w rozmowie z lokalnym portalem przekazuje, że póki co to właśnie wspomniana wyżej inwestycja jest jedyną wytyczną już ogłoszoną przez żużlowe władze jako niezbędna do wprowadzenia. O kolejnych wymogach kluby Speedway 2. Ekstraligi dowiedzą się w przyszłości, kiedy opublikowany zostanie regulamin.

– Na pewno do sezonu 2025 na każdym stadionie obowiązkowe będzie odwodnienie liniowe. Co do reszty wytycznych, wszystko będzie klarowne po opublikowaniu regulaminu organizacyjnego Speedway 2. Ekstraligi – twierdzi rzecznik Energa Wybrzeża, Rafał Sumowski.

Kolejne inwestycje w 2025

Gdański Ośrodek Sportu ma już jednak plan na dalsze prace, zaplanowane póki co na rok 2025. Na stadionie dojdzie do wymiany oświetlenia, a także przebudowy parku maszyn. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na 2025, natomiast aktualnie wszyscy zaangażowani w ten projekt robią rozeznanie w sprawie oświetlenia, tak aby wszystko zostało zrobione należycie, ale jednocześnie jak najtańszym kosztem.

Drugą niezbędną inwestycją do przeprowadzenia na Stadionie Żużlowym im. Z. Podleckiego jest wymiana oświetlenia toru i parku maszyn. Tutaj również trwają prace nad projektem modernizacji oświetlenia wraz z analizą nośności istniejących słupów. Przedmiotowa analiza ma dać odpowiedź czy zasadna będzie ich modernizacja, czy jednak korzystniejszym rozwiązaniem będzie budowa nowych. Obecnie prowadzimy rozeznanie rynku i porównanie kosztów – tłumaczy dla trojmiasto.pl Grzegorz Pawelec.

Speedway 2. Ekstraliga ma stać się dużo bardziej profesjonalną ligą, a kluby w niej występujące mają być gotowe pod każdym względem, również infrastrukturalnym dołączyć w każdej chwili do PGE Ekstraligi. Dzięki wysoko stawianym wymaganiom każda drużyna na zapleczu PGE Ekstraligi ma walczyć o awans do elity, nie zasłaniając się wymówkami o niedostatecznej infrastrukturze czy słabym zapleczu.

Wybrzeże
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *