Speedway of Nations nieodczarowane! Polska poza podium, Wielka Brytania złota [RELACJA]
Autor: Jakub Bielak
Speedway of Nations nieodczarowane! Polska poza podium, Wielka Brytania złota [RELACJA]
Polacy po raz kolejni nie zdołali przełamać klątwy Speedway of Nations. Turniej od samego początku nie układał się po myśli biało-czerwonych, a porażka 2:7 w ostatnim biegu rundy zasadniczej z Australijczykami wbiła gwóźdź do polskiej trumny. Podopieczni Rafała Dobruckiego skończyli na piątym miejscu. Złoty medal padło łupem Brytyjczyków, srebro Australijczyków, a brąz Szwedów.
Początek finału Speedway of Nations był iście sensacyjny. Jego bohaterami byli Niemcy. Kai Huckenbeck i Norick Bloedorn jako jedyni pojechali w pierwszej serii dwukrotnie i wygrali zarówno z Duńczykami, jak i Szwedami. Tych pierwszych pokonali 7:2, a drugich 6:3. Tym samym wyrośli oni nagle na jednego z kandydatów do medali. Polacy rozpoczęli od zwycięstwa 6:3 z Łotyszami. Parę Zmarzlik-Kubera przedzielił Andrzej Lebiediew. Pojedynek Brytyjczyków z Australijczykami zakończył się z kolei wynikiem 4:5. Wygrał Lambert, ale Bewley przegrał z Kurtzem i Holderem.
Reprezentacja Polski straciła bardzo dużo w swoim kolejnym starcie. Zmarzlik i Kubera przegrali wówczas 7:2 ze szwedzką parą Lindgren-Thorssell. Do gry wrócili Brytyjczycy z odmienionym Danem Bewleyem. Bez problemu pokonali najlepszych do tej pory Niemców. Australijczycy wygrali z Łotwą, podobnie jak Polacy, 6:3. Duńczycy z kolei nadal w zupełnie nieprzekonującym stylu zdobyli pięć „oczek” w pojedynku z Brytyjczykami na rozpoczęcie serii.
Jeśli do tej pory biało-czerwonym nie szło, to bardzo źle zadziało się w pojedynku z Niemcami w trzeciej serii. Bartosz Zmarzlik został wpuszczony w taśmę przez Huckenbecka, choć z niektórych ujęć mogło się wydawać, że Niemiec dotknął taśmy pierwszy. Sędzia Latosiński jednak nie analizował sytuacji prawie wcale i szybko podjął fatalną dla Polaków decyzję. W powtórce Kubera wygrał, ale sytuacja biało-czerwonych i tak była zła.
W zawodach po dwunastym biegu nadal prowadzili Niemcy, choć mieli oni już cztery starty za sobą. Dobrze szło jednak Szwedom, którzy tracili do nich tylko trzy punkty z jednym startem mniej. Niezwykle męczyli się Duńczycy, o czym dobitnie świadczyły wydarzenia z dwunastego wyścigu. Wówczas Daniił Kołodinski po wykluczeniu Lebiediewa ograł na trasie zarówno Mikkela Michelsena, jak i Rasmusa Jensena.
Kolejną serię Polacy rozpoczęli od porażki 6:3 z Brytyjczykami. Daleko z tyłu, bez podjęcia prawie żadnej walki, przyjechał Bartosz Zmarzlik. Na zakończenie serii jednak biało-czerwoni wrócili do gry, wygrywając 7:2 z Duńczykami, którzy byli bardzo przeciętni, by nie powiedzieć słabi w sobotni wieczór. Szwedzi stracili ważne punkty w czternastym biegu, kiedy upadł Lindgren, a Thorssell nie dał rady w pojedynku z Australijczykami. W tabeli ogółem zrobiło się bardzo ciasno, bo Niemcy po chwili przegrali 3:6 z Łotyszami. W siedemnastej gonitwie 7:2 ze Szwedami wygrali Brytyjczycy, czym otworzyli Polakom drzwi do wejścia w strefę medalową. Szwedzi bowiem dużo stracili.
Polacy jednak nadal musieli dokonać czegoś wielkiego. Przed ostatnim biegiem było jasne, że biało-czerwoni muszą wygrać z Australijczykami 6:3 lub 7:2. Bieg był niezwykle emocjonujący, ale to Australia triumfowała i awansowała prosto do wielkiego finału. Polacy z kolei nie tylko nie załapali się do biegu barażowego, ale skończyli także za plecami czwartych Niemców, na piątej lokacie. Gorsi byli tylko Duńczycy i Łotysze. W barażu o finał z Australią pojechali z kolei Szwedzi i Brytyjczycy.
W biegu barażowym wygrał Lindgren, ale jego partner z pary nie był w stanie nawiązać walki z Brytyjczykami. Lindgren nawet nie mógł mu za bardzo pomóc, Thorssell był bardzo daleko. W finale więc Brytyjczycy zmierzyli się z Australijczykami. W ostatniej gonitwie Wielka Brytania pokonała Australię 7:2. Daniel Bewley musiał swoje wywalczyć, ale dowiózł drugie miejsce i do spółki z Robertem Lambertem dał złoto miejscowej publiczności!
Wyniki Speedway of Nations 2024
- 1. miejsce: Reprezentacja Wielkiej Brytanii: 35+5+7
- 5. Robert Lambert (4,4,3,4,4,3) 22+3+4
- 6. Daniel Bewley (0,0,4,2,3,4) 13+2+3
- 17. Tom Brennan
- 2. miejsce: Reprezentacja Australii: 36+2
- 7. Jack Holder (2,4,3,3,4,4) 20+2
- 8. Max Fricke (-,-,-,-,-) 0
- 18. Brady Kurtz (3,2,2,4,2,3) 16+0
- 3. miejsce: Reprezentacja Szwecji: 27+4
- 13. Fredrik Lindgren (3,4,4,w,2,4) 17+4
- 14. Jacob Thorssell (0,3,3,2,0,2) 10+0
- 21. Oliver Berntzon
- 4. miejsce: Reprezentacja Niemiec: 26
- 1. Kai Huckenbeck (4,2,2,2,3,3) 16
- 2. Norick Bloedorn (3,4,0,3,0) 10
- 15. Erik Riss
- 5. miejsce: Reprezentacja Polski: 24
- 11. Dominik Kubera (2,0,4,3,4,0) 13
- 12. Bartosz Zmarzlik (4,2,t,0,3,2) 11
- 20. Patryk Dudek
- 6. miejsce: Reprezentacja Danii: 21
- 3. Mikkel Michelsen (-,2,4,2,0,0) 8
- 4. Anders Thomsen (0,3,0,-2,-) 5
- 16. Rasmus Jensen (2,3,3) 8
- 7. miejsce: Reprezentacja Łotwy: 20
- 9. Andrzej Lebiediew (3,3,0,w,4,2) 12
- 10. Daniił Kołodinski (0,-,4,2,0) 6
- 19. Jewgienij Kostygow (0,2) 2
Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ
- Unia Tarnów przedstawiła nowego kapitana! Poprowadzi zespół do utrzymania?
- Włókniarz Częstochowa będzie walczył o play-offy? Awans zadowoliłby lidera Lwów
- Żużel. Złoty medal Ekstraligi, kask Mistrza Świata lub popołudnie z prezesem ROW-u. Środowisko żużlowe gra z WOŚP
- Speedway Grand Prix wróci do Bydgoszczy?! Prezes Polonii przedstawił warunek
- Kibice Wybrzeża Gdańsk mogą być spokojni. Gwiazda nie lekceważy niższej ligi