Żużel - Ekscytujące Aktualności

Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA/SGP / SEC / SON / SWC

Polskie ligi i Grand Prix bez Rosjan!

Polskie

Autor: Jakub Żak

Oceń Wpis

Polskie ligi i Grand Prix bez Rosjan!

Minął ponad tydzień od inwazji Rosji na Ukrainę. Od tego czasu nieprzerwanie trwa dyskusja, co zrobić z rosyjskimi zawodnikami. Teraz Polski Związek Motorowy i FIM podjęły decyzję, która w praktyce wyklucza wszystkich Rosjan ze sportu żużlowego.

FIM zawiesił federację rosyjską i białoruską. Efektem tej decyzji będzie wykluczenie zawodników i reprezentacji ze wszystkich rozgrywek o randze mistrzostw świata, czyli również SGP, gdzie nie zobaczymy Artioma Łaguty i Emila Sayfutdinowa. Rosjanie nie wystartują m.in. w cyklu Grand Prix, SGP 2, SGP 3 i SoN. Anulowano i wstrzymano rejestrację wszystkich zawodów promowanych przez FIM na terenie Rosji, Białorusi i Ukrainy. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa zarekomendowała podmiotom krajowym i kontynentalnym, by zrobiły to samo na swoim „podwórku”.

PZM zareagował błyskawicznie. Rosjanie i Białorusini nie wystartują w żadnych zawodach motorowych na terenie naszego kraju, a zawodnicy z polską licencją nie mogą brać udziału w rozgrywkach na terenie Rosji i Białorusi. Na ten moment nie wiadomo jednak, czy wpłynie to również na żużlowców z polskim obywatelstwem lub licencją, ale najprawdopodobniej oni również nie zostaną dopuszczeni do rozgrywek. Podobne decyzje zapewne w najbliższym czasie ogłoszą również zagraniczne federacje, oraz FIM Europe.

Oświadczenie PZM:

W związku z bezprawną zbrojną inwazją Rosji na terytorium Ukrainy, jak również wobec faktu, że ta brutalna napaść wspierana jest przez państwo białoruskie Polski Związek Motorowy wyklucza aż do odwołania zawodników rosyjskich oraz białoruskich z udziału we współzawodnictwie sportowym w sportach motorowych organizowanym na terytorium Polski. Wyklucza się również reprezentacje tych krajów z udziału w zawodach sportowych rozgrywanych w Polsce.

Ponadto zawodnikom z licencją Polskiego Związku Motorowego zakazuje się startów w zawodach organizowanych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz na terenie Republiki Białoruskiej.

Wierzymy, że w obliczu zbrodniczych działań Federacji Rosyjskiej wspieranych przez Republikę Białoruską konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, które pokażą stanowczy sprzeciw wobec agresji obu tych państw.

fot. Paweł Wilczyński

Reklamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×