Przejdź do treści
Aktualności żużlowe | Best Speedway TV/PGE Ekstraliga żużlowa Polska - Aktualności

Polski żużel nad przepaścią? Były prezes Stali Gorzów! „W żużlu jest za dużo pieniędzy”

Żużel. Stal Gorzów
fot. Marta Astachow

Autor: Patryk Skrzydłowski

Polski żużel nad przepaścią? Były prezes Stali Gorzów! „W żużlu jest za dużo pieniędzy”

W magazynie na kanale Żużlowe rozmowy Ireneusz Maciej Zmora twierdzi, że w żużlu jest za dużo pieniędzy. Wspomina również o budżetach, którymi dysponują kluby w Danii czy Szwecji oraz mówi również o zawodnikach, dla których jazda we wspomnianych krajach za mniejsze pieniądze nie jest problemem – „Powiem Panu tak, w żużlu jest za dużo pieniędzy. Mamy nadmiar kasy, która jest po prostu przepuszczana, przelatuje między palcami nam wszystkim. Zobaczmy, z jakimi budżetami jadą kluby w Danii, kluby w Szwecji. Przecież w Szwecji jadą praktycznie ci sami zawodnicy, co w lidze polskiej. Dlaczego oni jeżdżą tam za mniejsze pieniądze, a u nas nie chcą jeździć?”

Zmora chciałby również wprowadzić regulatory rynku, ograniczenia rynku pracy dla zawodników, które spowodowałyby normalne funkcjonowanie klubów. Uważa, że około 70% budżetów jest przeznaczonych na wypłaty dla pięciu czy siedmiu zawodników dla klubu. Według byłego prezesa Stali Gorzów wprowadzenie wspomnianych przez niego rozwiązań pozwalałoby na opłacenie wszystkich pracowników w klubie oraz obniżenie cen biletów

„Więc wracamy jeszcze raz. Regulatory rynku, ograniczenie rynku pracy dla zawodników i to wszystko spowoduje to, że kluby w końcu będą mogły normalnie funkcjonować. Kluby powinny mieć tak skonstruowane budżety, żeby starczało na opłacenie pracowników, ludzi do marketingu, na fajną promocję, żeby oni pracowali, żeby te stadiony wypełniać, żeby bilety były tańsze, a tymczasem w zasadzie 70 albo więcej procent budżetów, wszystko idzie na pięciu, siedmiu zawodników. To stoi na głowie”.

Na koniec wypowiedzi dodaje – „I zdecydowanie trzeba iść w kierunku tego, by ograniczyć rynek pracy dla zawodników, tak by to oni musieli szukać pracodawcy, a nie prezesi sobie nawzajem ich wyrywać”.

Według Zmory wprowadzenie wyżej wymienionych rozwiązań pozwalałoby prezesom innych klubów na ściąganie zawodników za mniejsze kwoty, a nie przebijanie wzajemne składanych ofert kontraktowych, które powodują wysokie kominy płacowe w danych klubach. Wtedy włodarze klubowi mieliby większą pulę pieniędzy na inne rzeczy związane z działalnością klubową takie jak rozwijanie marketingu, zmniejszenie cen wejściówek czy lepsze wynagradzanie pracowników.

Jak dobrze wiemy, pieniądze nie spadają z nieba, a oprócz Motoru Lublin oraz Sparty Wrocław każdy inny klub ma większe bądź mniejsze problemy finansowe. O jednych mówi się więcej tak jak ostatnio o Stali Gorzów czy Włókniarzu Częstochowa, a o innych trochę mniej, ale tak jak wspominałem wyżej, jedynie dwa kluby mają dobrą płynność finansową.

Google News Best Speedway Tv
Obserwuj nas na Google News, codziennie najnowsze informacje. Bądź z Nami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *