Żużel - Best Speedway Tv : Wiadomości Żużlowe

Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Pieniądze przekazywane Unii Leszno z budżetu miasta były wykorzystywane niezgodnie z prawem

Miasto Leszno

Autor: Jakub Bielak

Pieniądze przekazywane Unii Leszno z budżetu miasta były wykorzystywane niezgodnie z prawem

Jak donosi elka.pl, a więc lokalne radio z siedzibą w Lesznie, pieniądze przekazywane Unii Leszno z budżetu miasta były wykorzystywane niezgodnie z prawem. Taki werdykt ogłosiła RIO – Regionalna Izba Obrachunkowa. Mowa o nielegalnym użyciu ponad siedmiu milionów złotych. 

Regionalna Izba Obrachunkowa bada sprawę przekazania łącznie 7.203.000,00 zł z budżetu miasta Leszna do klubu żużlowego Unia.

Oto co RIO napisała po przeprowadzeniu kontroli:

”W latach 2017-2021 Miasto Leszno zleciło w trybie zamówienia z wolnej ręki Unii Leszno Sportowa S.A. usługi promocyjne na łączną kwotę 7.203.000,00 zł”

Jak się okazuje, cały problem polega na sformułowaniu „z wolnej ręki”:

“Kontrola procedury udzielania zamówień publicznych na usługę “Budowania pozytywnego wizerunku Miasta Leszna poprzez świadczenie różnego typu usług w trakcie imprez sportowych z udziałem klubu żużlowego Unia Leszno SSA” w latach 2020-2021 wykazała nieprawidłowości w zakresie naruszenia przesłanek zlecania tych usług w trybie zamówienia z wolnej ręki”

Jak czytamy na elka.pl przekazanie pieniędzy „z wolnej ręki” jest usprawiedliwione tylko wtedy, gdy podmiot przyjmujący pieniądze jest jedynym takim podmiotem, który może budować za uzyskane pieniądze wizerunek miasta.

Reklamy

Regionalna Izba Obrachunkowa w swoim wystąpieniu pisze dalej:

“W trakcie kontroli nie przedłożono dokumentów wskazujących na posiadanie przez klub Unia Leszno Sportowa S.A., praw, które przesądzałyby o wyłącznej możliwości reklamowania miasta Leszna przez ten konkretny klub sportowy za pomocą nazwy, herbu, loga miasta czy hasła: “Leszno – Rozwiń skrzydła” […] promocję Leszna mogły również zagwarantować inne podmioty również bardzo znane z dziedziny sportu jak np.: szybownictwo. Unia Leszno nie jest zatem jedynym leszczyńskim podmiotem organizującym wielkie imprezy sportowe, rekreacyjne i kulturalne, transmitowane i nagłaśniane w mediach”

Prezydent Miasta Leszna składał zastrzeżenia do decyzji RIO, jednak okazały się one nieudolną próbą wybrnięcia z sytuacji. Łukasz Borowiak, piastujący najważniejsze stanowisko w mieście od 2014 roku przekazał Regionalnej Izbie Obrachunkowej, że jedynie Unia Leszno mogła świadczyć usługę promocji miasta, ponieważ żaden inny klub nie uczestniczy w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej. Prezydent mocno jednak się pomylił w swojej linii obrony, ponieważ w latach 2020-2021 w najwyższej lidze futsalu występował klub GI Małolepszy Futsal Leszno. Oprócz tego w odpowiedzi RIO po raz kolejny zwróciło uwagę na udział w promocji miasta zawodów szybowcowych na skalę zarówno krajową jak i światową.

Okiem eksperta: W czym tkwi sekret szkolenia Duńczyków?

Z całą pewnością nie jest to łatwa sytuacja dla miasta oraz dla samego klubu. Konsekwencjami o wiele bardziej może martwić się jednak prezydent miasta Leszno, aniżeli klub sportowy Unia. Według doniesień radia Elka prezydent Łukasz Borowiak musi “przedstawić Izbie informację o wdrożeniu rozwiązań uwzględniających wnioski z kontroli, w tym przypadku przestrzeganie prawa zamówień publicznych”. Regionalna Izba Obrachunkowa może w związku z całym zamieszaniem i złamaniem prawa ukarać prezydenta miasta.

MAGAZYN ŻUŻLOWY: Gośćmi Natońskiego – KOŚCIECHA I MARKOWSKI

1 odpowiedź do “Pieniądze przekazywane Unii Leszno z budżetu miasta były wykorzystywane niezgodnie z prawem

  1. Idź do przedszkola pismaku albo do pierwszej klasy podstawówki … tam uczą pisania ze zrozumieniem.
    Cytuje początek postu „ 🚨Pieniądze przekazywane Unii Leszno z budżetu miasta były wykorzystywane niezgodnie z prawem! W roli głównej, aż 🚨7 milionów złotych! #żużel #speedway”….
    Przeczytaj buraku ten artykuł jeszcze raz i napisz gdzie jest napisane ze to Unia Leszno źle wykorzystała środki z miasta….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×