Żużel - Best Speedway Tv

Ogłoszono nowy turniej reprezentacyjny. Finał odbędzie się w Polsce! | Żużel
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ogłoszono nowy turniej reprezentacyjny. Finał odbędzie się w Polsce!

turniej

Ogłoszono nowy turniej reprezentacyjny. Finał odbędzie się w Polsce!

Już 15 maja wystartują nowe rozgrywki reprezentacyjne w formacie znanym z Drużynowego Pucharu Świata, ale organizowanym przez FIM Europe, a pierwszy finał odbędzie się w Polsce!

277587408 384504830343787 7532268252614998135 n

Od 1960 roku w organizowano Drużynowe Mistrzostwa Świata, które potem przemianowano na Drużynowy Puchar Świata, który również cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W 2018 diametralnie zmieniono jednak format rozgrywek. Formułę czwórmeczów zmieniono na rywalizację parową, co spotkało się ze sporą krytyką. Za sprawą nowego promotora przywrócono jednak DPŚ, które teraz będą odbywać się, co trzeci rok na przemian ze Speedway of Nations. Teraz na bazie starej formuły powstały nowe rozgrywki, które ograniczają się jednak do krajów europejskich.

European Team Speedway Championship, czyli Drużynowe Mistrzostwa Europy mają być organizowane co roku. W tym sezonie finał odbędzie się 15 maja na torze w Poznaniu, a udział wezmą reprezentacje Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii i Polski, a transmisję z imprezy będzie można obejrzeć na żywo w TVP Sport.

Każdy zespół będzie się składał z 4. zawodników i jednego rezerwowego, natomiast zdobywcę tytułu rozstrzygnie 20. biegowa rywalizacja. Łączna pula nagród ma wynieść 70 tysięcy euro, a sponsorem tytularnym będzie Enea. Tegoroczny turniej ma charakter pilotażowy, ale od przyszłego roku mają odbywać się tradycyjne eliminacje.

Ciężko zaprzeczyć, że rywalizacja reprezentacyjna w formie czwórmeczów jest bardzo atrakcyjna dla kibiców, a organizowanie imprezy każdego roku zdecydowanie jest spełnieniem oczekiwań wielu fanów żużla. W tym wszystkim szkoda tylko, że ograniczenie się na Europę wyklucza z zawodów jedną z najlepszych drużyn na świecie, czyli Australię, ale mimo wszystko nowe rozgrywki zapowiadają się bardzo dobrze, a fakt, że każdy z zespołów zadeklarował wystawienie najmocniejszych składów sprawia, że turniej z pewnością spotka się dużym zainteresowaniem.

“Bardzo się ciesze, że w końcu dało nam się zorganizować te zawody. Długo rozmawialiśmy i planowaliśmy rozpoczęcie tego cyklu, tak naprawdę jeszcze przed pandemią. Teraz wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Jest to spełnienie oczekiwań kibiców, środowiska żużlowego, którzy chcieliby zobaczyć reprezentacje w rywalizacji drużynowej w składach pięcioosobowych. Szersze składy to swego rodzaju motywacja dla federacji, żeby szkoliły żużlowców” – mówi Piotr Szymański cytowany przez polskizuzel.pl.

– “Przez wiele lat z sukcesami w gronie juniorów zdobywaliśmy te tytuły i zawsze mówiliśmy, żeby takie zawody odbywały się na najwyższym szczeblu. Ten system jest sprawiedliwy i przejrzysty. 200 metrów stąd deptałem chodniki tutejszego AWF-u, więc te rejony są bardzo dobrze mi znane” – stwierdził selekcjoner Żużlowej Reprezentacji Polski, Rafał Dobrucki.

“Chciałbym podziękować za zaproszenie szwedzkich żużlowców do tych zawodów. Po wielu latach, wracamy do wspaniałych zawodów, za którymi tęsknili kibice. To będzie turniej świetnych zawodników i świetnych drużyn” – powiedział Morgan Andersson, menadżer Reprezentacji Szwecji.

1920x1080 ETSC
fot. polskizuzel.pl

fot. Sonia Kaps

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
×