Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Temat Spółek Skarbu Państwa się nie kończy. Minister sportu grzmi

żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Temat Spółek Skarbu Państwa się nie kończy. Minister sportu grzmi

Spółki Skarbu Państwa w żużlu to temat mocno polaryzujący kibiców. Temat znowu znalazł się na ustach wszystkich poprzez problemy Unii Tarnów związane z wycofaniem się ze sponsoringu Grupy Azoty. W mocnych słowach sytuację skomentował aktualny minister sportu, Sławomir Nitras.

Minister sportu w rządzie Donalda Tuska był gościem „Kanału Sportowego”, gdzie został przepytany z problemów i spraw trapiących polski sport. Jednym z tematów rozmowy było finansowanie sportu z pieniędzy publicznych. W tym kontekście minister Nitras.

Jeśli jedna spółka Skarbu Państwa ma się przelicytowywać z drugą spółką Skarbu Państwa o to, gdzie będzie Zmarzlik jeździł w tym sezonie, to jest jakiś absurd […] a w tym samym czasie upada Unia Tarnów, w tym samym czasie upada Chemik Police – grzmi Sławomir Nitras.

Przed sezonem 2023 wiele spółek Skarbu Państwa weszło do polskiego żużla i pozostało w nim na obecny sezon. Orlen Oil Motor Lublin jest oczywiście najczęściej przytaczanym przykładem, ze względu na ilość pieniędzy, jaka nagle pojawiła się w klubie, który stał się niewątpliwie najlepszą drużyną żużlową w Polsce, zdobywając dwa tytuły mistrzowskie z rzędu.

Polityk partii rządzącej zwraca jednak uwagę na niebezpieczny proceder, gdy kluby nagle dostają ogromny zastrzyk gotówki z państwowych środków, a tak naprawdę nie mają postawionych żadnych fundamentów w postaci choćby głęboko zakorzenionych tradycji w mieście, by sport utrzymał się na wysokim poziomie również, gdy publicznych pieniędzy nie było aż tyle. Od lat kolosem na glinianych nogach, jeśli chodzi o procent budżetu pochodzącego od spółki Skarbu Państwa, była właśnie choćby przytoczona wcześniej Unia Tarnów.

Jeżeli jest tak, że są kluby, w których budżet to 70 procent skarbu państwa, to znaczy, że tam nie ma podglebia, żeby ten klub na takim poziomie funkcjonował – dodał minister z rządu Donalda Tuska.

20230917 DSC06301
Fot. Kazimierz Kożuch
Unia Tarnów
Fot. Jakub Malec

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *