Przejdź do treści
Aktualności/Turnieje Indywidualne

Żużel. Fatalny wypadek w mistrzostwach Argentyny. Zawodnik poza torem

Żużel
Fot. Roman Biliński

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Fatalny wypadek w mistrzostwach Argentyny. Zawodnik poza torem

W Europie, gdzie sezon żużlowy jeszcze się nie rozpoczął, oczy wszystkich miłośników tego sportu zwrócone są obecnie na Argentynę, gdzie trwają Indywidualne Mistrzostwa. Niestety, ostatnia runda tych zawodów przyniosła tragiczne wydarzenia, związane z upadkiem dwóch zawodników oraz zniszczeniem infrastruktury toru.

W finale dziewiątej rundy cyklu doszło do przerażającej kraksy, której świadkami stali się zgromadzeni kibice. Po starcie jeden z zawodników, Facundo Albin, stracił panowanie nad motocyklem, co spowodowało jego wypadnięcie poza tor. Niestety, z drugiej strony toru jechał Nicolas Covatti, który zderzył się z Albinem, a obaj uderzyli w ogrodzenie, gdzie nie było zabezpieczenia w postaci dmuchanych banerów. Słupki uległy zniszczeniu, a Covatti znalazł się poza torem. Nagranie z tego momentu obiegło media, ukazując dramatyczne wydarzenia.

Facundo Albin wyszedł z tej sytuacji bez większych obrażeń, co można uznać za szczęście. Natomiast Nicolas Covatti doznał poważnych obrażeń, potwierdzonych przez badania szpitalne – złamania ręki i nogi. Jego stan wymagał operacji. Sam zainteresowany opisuje wypadek jako koszmarny, wspominając ogromny ból, gdy uświadomił sobie, że stracił kontrolę nad swoim ciałem. Słowa te rzucają światło na niebezpieczeństwo, z jakim zmagają się żużlowcy na torze.

Zawody po tej tragedii nie zostały wznowione, a zwycięzcą całego cyklu został Polak Patryk Wojdyło. Jednakże, to co stało się na torze, rzuca cień na radość z zwycięstwa. Obydwaj zawodnicy, zarówno Albin jak i Covatti, pokazują, jak nieprzewidywalny i niebezpieczny może być świat żużla, nawet na poziomie mistrzostw narodowych.

385871022 843583391108767 1579608437591565672 n
Fot. Roman Biliński

Zwycięstwo Wojdyło przesłania jednak także sytuację w klasyfikacji generalnej. Polak zmierza po drugi z rzędu tytuł mistrza Argentyny, a jego przewaga nad drugim w klasyfikacji Pawłem Miesiącem wynosi już 21 punktów. Ostatnia runda może przynieść mu tytuł, nawet jeśli zdobędzie zaledwie jeden punkt. Jednak przy całej dramatycznej sytuacji warto zastanowić się, czy takie zwycięstwo będzie cieszyć, biorąc pod uwagę ceny, jakie zapłacili inni uczestnicy tego cyklu.

Wypadki na torze zawsze budzą wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa zawodników i standardów infrastrukturalnych. Czy należy wprowadzić dodatkowe środki ochronne na torach? Czy przepisy bezpieczeństwa są wystarczające? To pytania, które po tragedii w Argentynie stawiają się bardziej donośnie niż kiedykolwiek wcześniej. Bezpieczeństwo zawodników powinno być zawsze priorytetem, nawet w ekstremalnych sportach, takich jak żużel.

385929287 843581587775614 4587440200187217373 n
Fot. Roman Biliński

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *