Przejdź do treści
Aktualności

Żużel. Czy sędziowie mogą wypowiadać się w mediach? Były sędzia o reakcji GKSŻ

Żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Paweł Schonert

Żużel. Czy sędziowie mogą wypowiadać się w mediach? Były sędzia o reakcji GKSŻ

Temat niezależności sędziów w polskim żużlu ostatnio przewija się coraz częściej w dyskusjach środowiskowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że rola arbitrów jest w tym sporcie niezwykle istotna. Wiele decyzji sędziowskich jest krytykowanych i ocenianych czy podważanych. Bada się ich zgodność z regulaminem. Nie sposób w tej dyskusji uciec od kwestii presji, która jest na sędziów nakładana. Zarówno przez kibiców jak i działaczy, ale głównie przez organy zarządzające ligą.

Aktywność sędziów w mediach

Dla kibiców temat pracy sędziów i jej kulisy są nad wyraz ciekawe. Nic więc dziwnego, że wywiady udzielane przez byłych sędziów cieszą się wielką popularnością. Nie inaczej było w przypadku udzielonego przez Remigiusza Substyka wywiadu dla WPSportowefakty. Był on jednak na tyle kontrowersyjny, że spotkał się z silną reakcją Głównej Komisji Sportu Zużlowego. O całej sytuacji w naszym magazynie opowiedział wspomniany Remigiusz Substyk:

– Moim założeniem na pewno nie było wchodzenie w żaden konflikt. Powiem szczerze, że zdziwiło mnie, że aż tak bardzo władze naszego żużla, na to nerwowo zareagowały. Jak doszło do tego wywiadu? Bardzo prozaicznie i przypadkowo. To nie jest tak, że ja teraz skończyłem sędziowanie i stwierdziłem, że zacznę z kimś wojnę. Po prostu rozmawialiśmy z redaktorem Galewskim i wyszedł z tego wywiad. Ja nie miałem tu na celu, żadnego ataku na kogoś. Jedynie podzieliłem się swoimi przemyśleniami. Miałem wiele głosów ze środowiska, że te przemyślenia są słuszne. Odszedłem od żużla na własną prośbę. Zdziwiła mnie ta reakcja, że wzbudziło to takie negatywne emocje – mówił w naszym magazynie były arbiter.

Zgoda GKSŻ

Z tej wypowiedzi jasno wynika, że GKSŻ jest nieprzychylne wobec wszelkiej aktywności w mediach obecnych czy nawet byłych sędziów. Poddaje to wątpliwości istotną kwestię niezależności sędziów. Szczególnie że jak przyznał Remigiusz Substyk, arbitrzy muszą uzyskać zgodę na wypowiedzi medialne:

– Generalnie zasada jest taka, że sędziowie, żeby wypowiadać się publicznie, muszą uzyskać zgodę Głównej komisji sportu żużlowego. Ta zasada obowiązuje tak naprawdę już od wielu lat. Chyba na początku jak sędziowałem, to tego nie było. Ale szybko ta zasada się pojawiła. Moim zdaniem słusznie, bo sędziowie nie powinni medialne występować. Szczególnie że ich słowa mogą zostać przeinaczone – wyjaśnił.

Żużel
Fot. Roman Biliński
sędziego żużlowego
Fot. Paweł Wilczyński

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *