Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. To on będzie podstawowym juniorem Wybrzeża? „Chcę regularnie jeździć w Speedway 2. Ekstralidze”

żużel
Fot. Roman Biliński

Autor: Jakub Bielak

Żużel. To on będzie podstawowym juniorem Wybrzeża? „Chcę regularnie jeździć w Speedway 2. Ekstralidze”

Energa Wybrzeże Gdańsk w ostatnich kilku latach nie miało zbytnio czym się pochwalić, jeśli chodzi o zdobycze punktowe najmłodszych zawodników. Z reguły wynik opiera się na punktach seniorów. Kibice liczą jednak na to, że za sprawą kończącego w kwietniu 2024 16 lat zawodnika sytuacja ulegnie zmianie.

Tym zawodnikiem jest Eryk Kamiński. Urodził się on 13 kwietnia 2008 roku w Wejherowie, jednak wychował się już w sąsiadującej z Gdańskiem Gdyni. W 2019 roku rozpoczął trenowanie żużla pod okiem byłego zawodnika Wybrzeża, Marcela Szymko. Można więc powiedzieć, że jest wychowankiem pomorskiego klubu z krwi i kości. Licencję zdał tuż po swoich 15. urodzinach, a rok po uzyskaniu żużlowej matury będzie mógł rozpocząć jazdę w rozgrywkach ligowych.

Motocykle o pojemności 250cc dużo pomagają, jeździ się łatwiej, ale dzięki temu doświadczeniu łatwiej jest także przesiąść się na 500cc. Na początku odczuwałem dużą różnicę w jeździe, ale wraz z biegiem czasu było coraz lepiej i nie było tego czuć – porównuje motocykle o różnej pojemności 15-letni junior w rozmowie dla trojmiasto.pl

Sezon 2023 był pierwszym w jego żużlowej karierze na „500”. Kamiński był uprawniony do startów w rozgrywkach młodzieżowych. Jak sam mówi, początki były trudne, jednak już pod koniec sezonu 15-latek był w stanie zaliczać bardzo dobre występy. Najlepszym z nich był młodzieżowy turniej par dla zespołów, które najszybciej odpadły z DMPJ. Na swoim domowym owalu w Gdańsku Eryk Kamiński stracił na rzecz rywala zaledwie jeden punkt w pięciu startach i do spółki z Miłoszem Wysockim wygrali zawody.

Początek był dla mnie trudny i nie szło mi najlepiej. Z każdymi zawodami łapałem jednak pewność siebie i nabywałem doświadczenia, które sprawiło, że kolejne występy były już lepsze. Uważam, że w tym sezonie zrobiłem spory progres. Ogólnie rzecz biorąc, jestem zadowolony – ocenia sam siebie młody zawodnik.

Kamiński nie chce absolutnie spoczywać na laurach i z niecierpliwością oczekuje na początek sezonu, a tak naprawdę połowę kwietnia, kiedy skończy 16 lat i będzie mógł być brany pod uwagę przy ustalaniu składu na rozgrywki Speedway 2. Ekstraligi. Sam przyznaje, że wejście do podstawowego składu jest jego celem na sezon 2024. Rywalami w walce o dwa miejsca dla młodzieżowców będą reprezentujący już wcześniej barwy Wybrzeża Miłosz Wysocki i Bartosz Tyburski.

Nad konkretnym celem jeszcze nie myślałem, ale chcę regularnie jeździć w Speedway 2. Ekstralidze i dokładać ważne punkty do dorobku Wybrzeża. Chciałbym być ważną częścią drużyny, ale decyzję o tym, kto będzie podstawowym juniorem podejmie menedżer Eryk Jóźwiak – mówi 15-latek dla lokalnego portalu.

Jeśli młody zawodnik rzeczywiście posiada umiejętności, z pewnością prędzej czy później dostanie szansę jazdy w rozgrywkach ligowych. Nikt od niego w pierwszym sezonie nie będzie wymagać cudów, aczkolwiek w Gdańsku liczą, że w końcu wychowają juniora, który będzie zdobywał cenne punkty i być może okaże się kluczowym żużlowcem w walce o awans do PGE Ekstraligi.

Eryk Kaminski 1
Fot. Roman Biliński
Eryk Kaminski 2
Fot. Roman Biliński

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *