Przejdź do treści
Aktualności/Turnieje Indywidualne

Najlepsi powalczą ze sobą w Bydgoszczy. Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych [ZAPOWIEDŹ]

Kryterium Asów

Autor: Edyta Wojdeł

Najlepsi powalczą ze sobą w Bydgoszczy Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych [ZAPOWIEDŹ]

Już dziś, 24 marca, w Bydgoszczy, będziemy świadkami 35. edycji Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Pomimo, iż wczorajszy dzień przyniósł lekkie opady deszczu, na niedzielnie popołudnie prognozowane są przejaśnienia. Gospodarze przygotowani nie pierwszy raz na kapryśną wczesnowiosenną aurę, przezornie pokryli tor folią, tak by rozegranie turnieju było możliwe.

Przed nami już 35. edycja memoriału upamiętniającego Mieczysława Połukarda. Bydgoski turniej ma za sobą nie lada historię. Pierwsza jego odsłona, chociaż pod nieco inną nazwą (Criterium Asów), odbyła się 11 października 1951 roku. Od 1986 roku wydarzenie to nosi imię Mieczysława Połukarda, który zmarł tragiczne na stadionie w Bydgoszczy w roku 1985. Nowa wersja żużlowych zmagań trwała nieprzerwanie do 2012 roku włącznie. Pierwszym z powodów wstrzymania wieloletniej tradycji były warunki atmosferyczne, następnie w grę weszły kwestie finansowe i organizacyjne.

Jednakże po 9 latach przerwy, w roku 2021, postanowiono reaktywować owiane niemałą sławą zmagania na bydgoskim owalu. Bez wątpienia największym triumfatorem w historii Kryterium Asów był Tomasz Gollob, który zmagania w Bydgoszczy, aż czternaście razy kończył na najwyższym miejscu podium, a w tym dziesięciokrotnie z kompletem punktów. Po wznowieniu rozgrywek trzy lata temu, dwa razy wygrywał Bartosz Zmarzlik, lecz w ubiegłym sezonie został on pokonany przez Artioma Łagutę.

DSC 2703 1

Termin tegorocznych zawodów zmieniano już trzykrotnie, dlatego też nie ulega wątpliwości, że wszyscy żużlowi fani z zniecierpliwieniem oczekują dzisiejszych zmagań. Lista startowa 35. Kryterium Asów daje spore nadzieje na fascynujące pojedynki, a starcie dwóch ostatnich zwycięzców ubiegłych lat będziemy mieli okazję podziwiać już w drugim dzisiejszym wyścigu. Taki początek zawodów, to na prawdę solidna perspektywa na jedną z pierwszych w tym sezonie dawek elektryzujących żużlowych zmagań. Standardowo w obsadzie bydgoskich rozgrywek zobaczymy zarówno gwiazdy PGE Ekstraligi, jak i byłych oraz obecnych żużlowców tutejszej Abramczyk Polonii Bydgoszcz.

DSC 2800 1

Obsada 35. Kryterium Asów im. Mieczysława Połukarda:

1. Kai Huckenbeck (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
2. Jarosław Hampel (NovyHotel Falubaz Zielona Góra)
3. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin)
4. Andreas Lyager (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
5. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin)
6. Jason Doyle (ZOOleszcz GKM Grudziądz)
7. Artem Laguta (Betard Sparta Wrocław)
8. Patryk Dudek (Apator Toruń)
9. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
10. Mateusz Szczepaniak (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
11. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)
12. Andzejs Lebedevs (FOGO Unia Leszno)
13. Krzysztof Buczkowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
14. Tim Soerensen (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
15. Daniel Jeleniewski (Unia Tarnów)
16. Szymon Woźniak (ebut.pl Stal Gorzów)
17. Olivier Buszkiewicz (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
18. Franciszek Karczewski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)

Wszystkich sympatyków żużla zapraszamy serdecznie w dniu dzisiejszym, na stadion Abramczyk Polonii Bydgoszcz przy ulicy Sportowej 2 w Bydgoszczy. Prezentacja zawodników odbędzie się o godzinie 14:15, natomiast początek zawodów zaplanowano na godzinę 14:30. Tymczasem tych, którzy zmagania 35. Kryterium Asów chcieli by śledzić z domu, zapraszamy na antenę TVP SPORT. Godzina rozpoczęcia transmisji telewizyjnej odpowiada porze inauguracji prezentacji żużlowców.

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *