Aktualności/Turnieje Drużynowe

Unia wygrywa w Grudziądzu, a Stal w całym cyklu. DPE 250 [Relacja]

Unia

Autor: Krzysztof Grzęda

Równo w południe wystartowała ostatnia runda Drużynowego Pucharu Ekstraligi 250cc. W grudziądzkiej rundzie triumf odniosła Unia Leszno, drudzy byli ex aequo zawodnicy TŻ Ostrovii i Stali Gorzów. Gorzowianie przypieczętowali zwycięstwo w cyklu, drugie miejsce w nim zajęli juniorzy z Leszna, a trzecie miejsce należy do Wilków Krosno, które zdobyli, mając pół punktu przewagi nad Apatorem Toruń!

Ostatnia runda DPE przyniosła nam dość interesujące zawody. Przez całą ich długość na prowadzeniu znajdowali się leszczynianie. Podobnie jak przed tygodniem w Krośnie podopieczni Damiana Balińskiego spisywali się na bardzo wysokim poziomie. Kacper Mania zanotował przy swoim nazwisku 10 punktów, taki sam dorobek, ale z bonusami miał Maksymilian Kostera, a 6 „oczek” i 2 bonusy przywiózł Emil Konieczny. Jego dorobek mógł być większy, ale w swoim trzecim starcie zanotował upadek.

Drugi tydzień z rzędu na drugim miejscu mieliśmy ex aqeuo, choć tym razem taki sam dorobek miały dwa zespoły. Ponownie drugie miejsce zajęli podopieczni Kamila Brzozowskiego. Jak zwykle, z bardzo dobrej strony pokazał się Paweł Sitek, a w ostatnich tygodniach wzrost formy zaliczyli Nikodem Łuczak i Franciszek Dymowski, dzięki temu ostrowianie mogli walczyć o najwyższe pozycje. Wraz z nimi tyle samo punktów zdobyli juniorzy z Gorzowa. Pomimo obecności w składach awizowanych, w Grudziądzu nie stawił się Filip Bęczkowski i dlatego numer 16 stał pusty. Pomimo jego nieobecności zawodnicy Stali zaliczyli bardzo dobrą rundę, czym zwieńczyli zwycięski sezon.

Ze stratą czterech punktów do podium sklasyfikowany został Motor Lublin. Bardzo dobrze spisywał się Karol Szmyd, który stracił zaledwie jeden punkt. Po bardzo słabym początku dwie „trójki” zdobył Szymon Wierzchowski, ale przy jednym „oczku” trzeciego zawodnika Motoru nie byli oni w stanie stanąć na podium.

Piąte miejsce należało do reprezentantów klubu z Torunia. Podobnie jak Motor, mieli oni jednego bardzo dobrego zawodnika i dwóch słabszych. Wiktor Jasiński zapisał przy swoim nazwisku 11 punktów, ale znacznie gorzej poszło jego klubowym kolegom. Dorobek Bartosza Derka to 2 „oczka” i bonus, a Mikołaja Duchińskiego 4+1. Na rezerwie był Ksawery Słomski, ale trener Marcin Kowalik z niego nie skorzystał. Piąte miejsce zadecydowało, że przegrali trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji cyklu z Wilkami Krosno o pół punktu.

Kompletny, choć nie w pełnej liczbie biegów był Maksymilian Pawełczak. Częstochowski klub przyjął strategię, że każdy zawodnik zostanie zastąpiony po razie przez Dawida Rozpędka i wszyscy będą mieli tyle samo startów. Pozostali zawodnicy Włókniarza zapisali na swoim koncie 5 punktów, czyli o 4 mniej niż Pawełczak. Alan Ciurzyński 3, a Dawid Rozpędek 2 „oczka”.

Zdecydowanie najsłabsi w sobotę byli miejscowi zawodnicy. Grudziądzanie nie dojechali do mety aż cztery razy. Kacper Szarszewski i Damian Miller byli po razie wykluczeni, a Jonasz Żyta raz nie ukończył wyścigu na skutek defektu, a w ostatnim biegu dnia wjechał w taśmę. Łączny ich dorobek to 10 punktów.

Najprawdopodobniej ostatni raz w Drużynowym Pucharze Ekstraligi 250cc startowała drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego. Jest to spowodowane tym, że ostrowianie rywalizują w tym roku jako spadkowicz z PGE Ekstraligi. Na tych samych zasadach wzięli udział w U24 Ekstralidze, indywidualnym PE 250cc oraz Pucharze Ekstraligi w miniżużlu. Wprawdzie mogą oni wystartować w tych rozgrywkach za rok, ale aby tak się stało, to musieli by ponownie awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, co może być bardzo trudne