Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

SGP 2 w Pradze nie zawiodło! Świetne ściganie, zwycięski Cierniak i całe polskie podium! [RELACJA]

Grand Prix 2 w Malilli
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jakub Bielak

SGP 2 w Pradze nie zawiodło! Świetne ściganie, zwycięski Cierniak i całe polskie podium! [RELACJA]

Zawody SGP 2 okazały się być świetnym prognostykiem przed jutrzejszym „dorosłym” SGP. Na praskiej Markecie obejrzeliśmy dość ciekawe zawody, a paru zawodników popisało się świetnymi akcjami na dystansie. Najlepszy okazał się Mateusz Cierniak. Podium uzupełnili Bartłomiej Kowalski i Damian Ratajczak.

Problemy Apatora Toruń “jest lepiej, ale nie na tyle, aby mówić o sukcesie”

Pierwszą serię startów można opisać tak: Masz drugie pole startowe? Wygrywasz. Każdy zawodnik, który stanął na tym polu, bez problemu wyjeżdżał o motocykl z przodu przed rywalami. W ten sposób „trójki” przy swoich nazwiskach zapisali Daniel Klima, Mathias Pollestad, Mateusz Cierniak oraz Emil Breum.

Atut drugiego pola wyraźnie osłabł po pierwszym równaniu toru. Już w piątym wyścigu zwyciężył bowiem Anders Rowe, który stał przy samym krawężniku. Prawdziwy pokaz pięknego żużla mieliśmy w siódmym biegu. Mathias Pollestad z najsłabszego, trzeciego pola po kapitalnej jeździe na trasie (!) wyprzedził aktualnego mistrza świata juniorów, Mateusza Cierniaka. Tym samym Norweg po dwóch seriach był jedynym niepokonanym zawodnikiem w stawce. Niestety ostatni do mety w tym biegu dojechał Damian Ratajczak. Na zakończenie serii zwyciężył z kolei trzeci z naszych reprezentantów – Bartłomiej Kowalski.

W trzeciej serii ogromne problemy w swoim biegu miał Mateusz Cierniak. Polak na wyjściu z pierwszego łuku stanął niemal w miejscu i musiał odrabiać straty. To wyszło mu całkiem nieźle, bo dojechał do mety na drugiej pozycji. Kolejne zwycięstwo do swojego konta dopisał Bartłomiej Kowalski, dzięki czemu reprezentant Betard Sparty Wrocław miał już zapewniony udział w półfinale. Po drugiej stronie rzeki znalazł się za to Damian Ratajczak, który po trzech startach miał tylko jedno „oczko”. Prędkością w całej stawce na tym etapie zawodów najbardziej imponował Keynan Rew.

W trzynastym wyścigu na zwycięską ścieżkę wrócił Mathias Pollestad. Bieg później byliśmy świadkami bezpośredniego starcia między Mateuszem Cierniakiem i Bartłomiejem Kowalskim. Polacy musieli się jednak rozprawić również z Andersem Rowe. Ostatecznie obaj tego dokonali. Cierniak pierwszy, Kowalski drugi. W piętnastej odsłonie praskiej imprezy młodzieżowej wyścig w końcu wygrał Damian Ratajczak. Pomógł mu Hjerrild, który bezpardonowo zablokował na przeciwległej napędzającego się Keynana Rew. Na zakończenie serii obejrzeliśmy bezpośrednie starcie trzech Szwedów. Na metę wjechali w kolejności Grahn, Hellstroem-Baengs, Henriksson.

W ostatniej serii startów awans do półfinału rzutem na taśmę zapewnił sobie Damian Ratajczak. Wychowanek Fogo Unii Leszno wygrał swoje dwa ostatnie biegi i z siedmioma punktami wjechał do najlepszej ósemki. W dwudziestym wyścigu doszło do bardzo niebezpiecznego wypadku z udziałem Mateusza Cierniaka. Polak atakował Emila Breuma, jednak jego odejście od krawężnika jednocześnie chciał wykorzystać Hellstroem-Baengs. Cierniak, zawężając tor jazdy, uderzył w Szweda. Sędzia Słupski wykluczył zawodnika Platinum Motoru Lublin, co było w pełni słuszną decyzją. Cierniak zakończył tym samym rundę zasadniczą na piątym miejscu. Wygrał ją z kolei Bartłomiej Kowalski.

W pierwszym półfinale sprawę od razu po starcie z korzystnego drugiego pola załatwił Bartłomiej Kowalski, który wygrał z ogromną przewagą. Drugie miejsce przed Gustavem Grahnem obronił Mathias Pollestad. Tym samym Norweg również wjechał do wielkiego finału! Prawdziwy pokaz emocji mieliśmy w drugim półfinale. Na trzecim okrążeniu Mateusz Cierniak jechał drugi, a Damian Ratajczak czwarty. Jednak w wyniku zamieszania wywołanego przez błąd prowadzącego Breuma, Cierniak wygrał, a Ratajczak na ostatnim łuku wywalczył drugie miejsce! Trzech biało-czerwonych tym samym zameldowało się w finale.

W wielkim finale kapitalnie z pierwszego pola wystartował Mateusz Cierniak. Zawodnik Platinum Motoru Lublin zwyciężył, otwierając całe polskie podium! Za jego plecami znaleźli się bowiem Bartłomiej Kowalski i Damian Ratajczak.

NrNazwisko IIIIIIIVVVIVIIRazem
1Mateusz Cierniak3223w3313+3
2Bartłomiej Kowalski233233216+2
3Damian Ratajczak10033219+1
4Mathias Pollestad331302012+0
5Keynan Rew23312112
6Gustav Grahn01332110
7Emil Breum32223012
8Anders Rowe2321109
9Esben Hjerrild011237
10Phillip Hellstroem-Baengs02t226
11Norrick Bloedern220116
12Nicolai Heiselberg1d3004
13Daniel Klima30w014
14Petr Chlupac011024
15Anze Grmek102014
16Casper Henriksson111104
R1Jaroslav Vaniceku0
R2Matuos Kamenik

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *