Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Oskar Polis zmienia barwy po 6 latach – Czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami?

Oskar Polis
Fot. Roman Biliński

Autor: Dawid Ociepa

Oskar Polis zmienia barwy po 6 latach – Czy poradzi sobie z nowymi wyzwaniami?

Oskar Polis przez 6 lat cieszył jazdą kibiców OK Bedmet Kolejarza Opole. Przez dwa lata prezentował dobrą dyspozycję, ale od 2020 roku był absolutnym liderem zespołu z Opola. W tamtym okresie regularnie kibice zadawali sobie pytania o to, co jeszcze robił w pierwszej lidze. W końcu jednak zdecydował się na krok do przodu, jakim jest zmiana drugoligowego otoczenia na zespół Speedway 2. Ekstraligi – H.Skrzydlewska Orła Łódź. Czy wychowanek Włókniarza poradzi sobie w nowych warunkach?

Rozbrat z Włókniarzem początkiem pięknego okresu

Kiedy Oskar Polis opuszczał Włókniarza Częstochowę, wielu głowiło się, jak będzie funkcjonował w dorosłym żużlu. Juniorem był solidnym, choć do czołówki mu brakowało. W wieku 21 lat wykręcił w PGE Ekstralidze średnią na poziomie 1,314. Dawało to wynik podobny do Dominika Kubery, który wtedy dopiero wkraczał do żużla. Były to typowe rozważania, bo podobnie traktuje się każdego z żużlowców kończących wiek młodzieżowca. Niektórzy w niego wątpili, głównie ze względu na wybuchowy charakter. Zaszedł za skórę między innymi Andrzejowi Lebiediewowi, którego określił „kawałkiem szmaty”.

Solidny lider Kolejarza

Częstochowianin po tamtym sezonie wyruszył wraz z innymi Częstochowianami – Sebastianem Ułamkiem i Hubertem Łęgowikiem do Kolejarza Opole. Ówczesny 21-latek wykonał podobny ruch do Marcina Nowaka z 2016 roku, czyli zszedł na najniższy szczebel rozgrywkowy. I jak się okazało, w obu przypadkach był to słuszny wybór. Zamiast na jego występkach, mogliśmy oglądać jego dobrą jazdę. Podziwiać było co, bo już w debiutanckiej kampanii w opolskich barwach jego rezultat był niezły – 1,786 punktu na bieg. A z roku na rok było coraz lepiej, co pokazują liczby:

RokŚredniaPozycja w klasyfikacji
20181,78622.
20191,97617.
20202,3256.
20212,02610.
20222,1243.
20232,2255.
Źródło: sportowefakty.wp.pl

Słabe występy w finałach?

Lata mijały, Polis notował dobre wyniki, ale cały czas trwał przy swoim – czyli postanowieniu o awansie z Kolejarzem do 1. Ligi. W międzyczasie Oskar został kapitanem zespołu, co z pewnością było nagrodą nie tylko za jego postawę na torze, ale i poza nim. Nie zmieniał się sam cel żużlowca, chciał poprowadzić Opolan do ówczesnej 1. Ligi Żużlowej. Bardzo mu na to zależało, gdyż zżył się ze swoim klubem. Mogliśmy to zauważyć, chociażby po finale 2. LŻ, kiedy po porażce emocjonalnie oskarżał swoich partnerów o samolubstwo:

Dzisiaj jadąc tutaj, nie myślałem tylko i wyłącznie o sobie. Prawda jest taka, że niestety większość drużyny myśli tylko o sobie i trzeba to głośno powiedzieć. Nie będę się z tym oszukiwał, mówię to głośno

– Oskar Polis na antenie Motowizji.

Żużel
Fot. Arkadiusz Siwek

Wtedy to Kolejarz był najbliżej promocji do wyższej dywizji. Rok później jego drużyna znowu poległa, tamtym razem przeciwko PSŻ-owi Poznań. Wszystko również, co spina te potyczki, to przeciętne rezultaty Oskara Polisa:

RokRywalWynik
2021Trans MF Landshut Devils (49:40) (D)7+1 (1*,2,1,3,w)
2021Trans MF Landshut Devils (38:52) (W)8 (d,1,2,3,2)
2022SpecHouse PSŻ Poznań (46:44) (D)5+1 (d,1,3,t,1*,-)
2022SpecHouse PSŻ Poznań (37:53) (W)14 (2,3,0,2,3,3,1)
Wyniki Oskara Polisa w finałach 2. Ligi Żużlowej.

Ten krok trzeba było wykonać

Wiemy już, że w przyszłym roku nie zobaczymy już więcej Oskara Polisa w kevlarze Kolejarza. W 2024 roku będziemy go oglądać w barwach łódzkiego Orła, którego reprezentował osiem lat temu – jeszcze jako junior. Wtedy dopiero wkraczał w poważny speedway. Teraz będzie bronił biało-granatowych barw już jako ukształtowany żużlowiec.

Najważniejsze jest to, że zawodnik ciepło będzie wspominał 6 lat spędzone w swoim poprzednim zespole. Spędził tam wiele wspaniałych chwil, o czym nie omieszkał się opowiedzieć.

Nigdy w karierze nie jeździłem tak długo dla jednego klubu. Zawsze chętnie będę wracał do Opola. Dziękuję jeszcze raz za wszystko

– Oskar Polis na łamach Facebooka

Nikt nie umie odpowiedzieć na to pytanie

Tu mogą pojawiać się pewne wątpliwości wobec jego występów w Speedway 2. Ekstralidze. Z jednej strony, jego całokształt występów w Opolu był bardzo dobry. Na koniec tej przygody został zresztą w Pile indywidualnym mistrzem 2. LŻ.

Wychowanek Włókniarza postawił sobie jasne cele na przyszłą kampanię. Chce być w gronie dziesięciu najlepszych żużlowców zaplecza PGE Ekstraligi.

Duża zmiana. Po 6 latach w Opolu chcę spróbować sił ligę wyżej. Jakie nadzieje? Ciężko stwierdzić. Chciałbym być w TOP10 pierwszej ligi. To byłoby super

– przekazał Oskar Polis na łamach Przeglądu Sportowego.

Jeśli podtrzyma dobre występy z ubiegłych sezonów, to na pewno jest w stanie rywalizować o taki stan rzeczy. Pewnych rozważań nastręczają nam jednak wyniki z finałów, gdzie trzeba sobie to jasno powiedzieć – szału nie było. Dodatkowo krytycy zwracają uwagę na to, że 27-latek trochę za długo się zasiedział w 2. Lidze Żużlowej. Nie mniej, sam żużlowiec ma ogromny potencjał na to, aby zawojować na polu byłej 1. Ligi Żużlowej i z pewnością będziemy spoglądać na to, jak będzie poczynał sobie już były kapitan OK Bedmet Kolejarza Opole.

Orzeł Łódź
Fot. Roman Biliński

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *