Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Niemiecka bohaterka Liebmann zdobywa pierwszy w historii złoty puchar FIM Kobiet na żużlu

Liebmann
PHOTO: Jesper Veldhuizen

Autor: Redakcja

Niemiecka bohaterka Liebmann zdobywa pierwszy w historii złoty puchar FIM Kobiet na żużlu

Celina Liebmann, niemiecka zawodniczka, była zachwycona, kiedy w sobotni wieczór w Teterow w Niemczech odniosła zwycięstwo, zdobywając pierwsze w historii Złoty Puchar FIM Kobiet z maksymalną liczbą punktów w czterech wyścigach.

Historyczne wydarzenie miało miejsce po dwudniowej Akademii FIM Kobiet na Bergring Arenie, w której udział wzięło 11 zawodniczek z sześciu różnych krajów i trzech kontynentów, otrzymując szkolenie od czterokrotnego mistrza świata GP na żużlu Grega Hancocka oraz byłego mistrza świata drużyn FIM na długim torze Glena Phillipsa.

Zawodniczki wykorzystały te umiejętności w praktyce, rywalizując w zawodach o Złoty Puchar. Jednak jedyna zawodowa zawodniczka żużlowa, Liebmann, która jeździ dla Workington Comets w brytyjskich mistrzostwach Cab Direct, była bezkonkurencyjna, zdobywając 12 punktów w rundach kwalifikacyjnych.

unnamed 16
Fot. Jesper Veldhuizen

Finał nie mógł zostać dokończony po wypadku holenderskiej zawodniczki Nynke Sijbesma i Australijki Aniki Loftus, które zostały przewiezione do szpitala na dalsze badania. Z powodu uszkodzenia ogrodzenia ochronnego na prostej, jury FIM było zmuszone przerwać zawody, a Liebmann została ogłoszona zwyciężczynią jako liderka.

Utalentowana Sijbesma zajęła drugie miejsce z 10 punktami, a Loftus wyprzedziła Niemkę Jenny Apfelbeck w walce o brązowy medal po remisie z dziewięcioma punktami. Po potwierdzeniu swojego zwycięstwa Liebmann świętowała z fanami z rodzinnej Bawarii, ciesząc się z historycznego zwycięstwa w pierwszych zawodach FIM Kobiet na żużlu.

Po zawodach powiedziała: „To pierwsza edycja Złotego Pucharu FIM Kobiet, więc jestem naprawdę wdzięczna, dumna i szczęśliwa, że go wygrałam. Tworzę HISTORIĘ!! Jestem pierwszą mistrzynią kobiet i to niesamowite uczucie. Chcę podziękować FIM i Komisji Kobiet FIM, którzy nas wspierają. Jestem bardzo wdzięczna za wszystko. Moje marzenie się spełniło. Oczywiście to niesamowite, że moi fani przyjechali tutaj z Bawarii. To ośmiogodzinna podróż i wszyscy mnie tutaj wspierali. Każdy musi wracać do pracy w poniedziałek. Mam szczęście, że mam tak wspaniałych zwolenników.”

Liebmann ma nadzieję, że Złoty Puchar FIM Kobiet na żużlu przekształci się kiedyś w pełnoprawne mistrzostwa świata. – „Pomyślcie o tym!” – zachwycała się. „Byłoby niesamowicie; prawdziwe mistrzostwa świata z 16 zawodniczkami – każdy przeciwko każdemu. To wielkie marzenie i będę do tego dążyć. Znam więcej dziewcząt, które chcą rywalizować, ale termin w tym roku im nie odpowiadał. Inne chciały najpierw zobaczyć, jak to działa, a potem przyjechać w przyszłym roku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli jeszcze lepsze zawody.”

Liebmann jest pionierką dla kobiet w żużlu. Stała się pierwszą zawodniczką w historii tego sportu, która wzięła udział w finałowej serii FIM Speedway, gdy wystąpiła w rundach SGP2 w 2022 roku w Pradze i Toruniu. Jest także pierwszą zawodniczką w pamięci, która jeździ na stałe w profesjonalnym klubie w Wielkiej Brytanii.

Liebmann jest dumna, że przyciąga więcej kobiet do sportu i przyznaje, że jej obecność w brytyjskiej drużynie Workington inspiruje młode kobiety do szukania okazji do treningu w klubie w Kumbrii.

Powiedziała: „Niektóre małe dziewczynki podchodzą do mnie i mówią: ‘Jesteś taka dobra. Uwielbiam cię oglądać w Wielkiej Brytanii.’ Czuję, że inspiruję niektóre dziewczynki i przyciągam więcej dziewcząt do żużla. To jest to, czego potrzebujemy. Chłopaki z Workington powiedzieli mi, że teraz mają małe dziewczynki, które chcą spróbować tego sportu i trenować tylko dlatego, że mnie zobaczyły!”

unnamed 17
fot.  Jesper Veldhuizen

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *