Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Turnieje Indywidualne

Texom European Individual Ice Speedway Championship w Sanoku już jutro. Znamy listę startową

Texom European Individual Ice Speedway Championship
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Krzysztof Choroszy

Texom European Individual Ice Speedway Championship w Sanoku już jutro. Znamy listę startową

Już w najbliższy weekend odbędzie się Texom European Individual Ice Speedway Championship, które podobnie do poprzedniego roku odbędzie się w Polsce, a konkretnie w Sanoku. Będzie to już kolejna wielka impreza na torze „Błonie”. Sam obiekt czeka już na przyjęcie najlepszych europejskich żużlowców na lodzie.

Ice Speedway powrócił do Sanoka w 2022 roku. Wtedy odbył się tam pierwszy z dwóch turniejów Indywidualnych Mistrzostw Europy, jak również rywalizacja o Puchar Burmistrza Sanoka. Rok później w mieście odbyły się już dwa turnieje zmagań o tytuł najlepszego zawodnika na lodzie w Europie. Najlepszy w poprzedniej edycji okazał się Austriak Franz Zorn. Sanok jest swego rodzaju kolebką Ice Speedway’a w Polsce, gdyż miały tam miejsce również Drużynowe Mistrzostwa Świata oraz turnieje towarzyskie Sanok Cup.

– To trzecia impreza tej rangi na torze „Błonie” za mojej kadencji i bardzo się cieszę, że stała się ona sportową wizytówką naszego miasta. Chcielibyśmy kontynuować ten projekt w kolejnych latach, dlatego też czynimy stosowne inwestycje i staramy się o ministerialne środki na modernizację tego dość kosztownego w utrzymaniu obiektu. Sanok chce promować się także poprzez sport, a weekendowa impreza z pewnością mocno się temu przysłuży – mówił na oficjalnej konferencji prasowej przed zawodami burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski.

Obecny miesiąc obfituje w naszym kraju w wysokie temperatury, które mogłyby utrudnić przygotowanie lodu na zawody. Dyrektor miejscowego MOSiR Bogusław Rajtar uspokaja i mówi, że zrobią wszystko, aby zmagania o mistrzostwo Europy przebiegły zgodnie z planem.

– Prognozy w Sanoku są bardziej wiosenne niż zimowe. Tak ciepłego lutego nie było od lat, więc przygotowanie i utrzymanie lodu o wysokości co najmniej 20 centymetrów to sztuka nie lada. Synoptycy przewidują także na najbliższy weekend wysokie temperatury. Czeka nas więc nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o regenerację lodu po piątkowym treningu i sobotnich zawodach. Jestem jednak przekonany, że podołamy zadaniu i obejrzymy ciekawe widowisko sportowe – wyjaśnił Rajtar.

Tor w Sanoku jest przygotowywany już od poniedziałku. Wszystko po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do ścigania się dla zawodników oraz zadbać o to, by lodowa nawierzchnia pozwalała na bezpieczną rywalizację, na co wskazał nadzorujący prace techniczne Janusz Steliga.

– Jak zwykle podstawowym zadaniem jest przygotowanie bezpiecznego toru. Działamy w porozumieniu z zawodnikami, starając się stworzyć im jak najkorzystniejsze warunki do ścigania, ale także minimalizujące ryzyko kontuzji w razie upadków, które w tym sporcie się przecież zdarzają. Pomogą w tym materace, a także 1300 worków, wypełnionych słomą, które stworzą bandę ochronną. Wzmacniamy także płot, oddzielający widownię od toru – powiedział.

Zawodnicy będą rywalizowali o mistrzostwo w dwóch turniejach, z których punkty będą liczyły się do klasyfikacji generalnej, a jej ostateczne wyniki poznamy po ostatnim wyścigu w niedzielnych zawodach. Obie odsłony zawodów będą miały taki sam format. Na początku odbędzie się 20 wyścigów fazy zasadniczej, następnie najlepsi dwa żużlowcy bezpośrednio awansują do finału, a ci z miejsc 3-6 będą rywalizowali o kolejne dwa miejsca w biegu barażowym.

Poznaliśmy już całą obsadę dwudniowych zawodów w Sanoku. Składa się ona z 17 zawodników. 16 będzie rywalizowało na torze, natomiast jeden będzie rezerwowym. Każda z reprezentacji wybrała swoich reprezentantów na te zmagania według swojego przydziału wolnych miejsc.

Texom European Individual Ice Speedway Championship
Fot. Paweł Wilczyński
263799868 10224148736720469 4384124001166475936 n
Fot. Paweł Wilczyński

Lista startowa Texom European Individual Ice Speedway Championship:

1. Franz Mayerbüchler (Niemcy)

2. Jimmy Olsen (Szwecja)

3. Heikki Huusko (Finlandia)

4. Max Niedermaier (Niemcy)

5. Lukáš Hutla (Czechy)

6. Michał Knapp (Polska)

7. Joakim Söderström (Szwecja)

8. Andrej Diviš (Czechy)

9. Luca Bauer (Włochy)

10. Jasper Iwema (Holandia)

11. Sebastian Reitsma (Holandia)

12. Franz Zorn (Austria)

13. Jimmy Hörnell (Szwecja)

14. Max Koivula (Finlandia)

15. Maximilian Niedermaier jr. (Niemcy)

16. Martin Posch (Austria)

Rezerwowy

17. Radek Hutla (Czechy)

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *