Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Czy Skarb Państwa wygrał ligę dla Motoru?

Skarb Państwa
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Jakub Bielak

Czy Skarb Państwa wygrał ligę dla Motoru?

Platinum Motor Lublin obronił tytuł Drużynowego Mistrza Polski na żużlu. Ekipa ze wschodniej Polski pokonała w finałowym dwumeczu osłabioną brakiem kilku zawodników Betard Spartę Wrocław. Nie umniejsza to jednak sukcesu lublinian. Drugi rok z rzędu bowiem stworzono tam bardzo silny zespół, na którego budowę przeznaczono ogromne pieniądze.

W trakcie finału niemałą burzę na portalu X (dawniej Twitter) wywołał prezydent Miasta Leszna – Łukasz Borowiak. Napisał on, że „Skarb państwa wygrał ligę”. Takie głosy w kontekście klubu z Lublina to oczywiście nic nowego, jednak kibice byli nieco zaszokowani, że słów tych użyła jednak osoba publiczna, do tego zajmująca tak ważne stanowisko.

Sponsorem tytularnym Motoru w sezonie 2023 jest jedna z marek grupy Orlen – Platinum. Ponadto na kevlarach aktualnych mistrzów Polski możemy dostrzec jeszcze logotypy Grupy Azoty, PKO Banku Polskiego oraz Bogdanki czy Lotto.

Od momentu ogłoszenia nowego sponsora tytularnego oraz zaprezentowania kevlarów ze wszystkimi wyżej wymienionymi logotypami spółek Skarbu Państwa o Motorze mówi się właśnie jako o klubie, który sponsoruje państwo, a tym samym rządząca partia – Prawo i Sprawiedliwość. Wszelkie powiązania były przez ostatnie miesiące regularnie używane przez kibiców innych drużyn do obrażania fanów „Koziołków”.

Jesteśmy w roku wyborczym. Do wyborów parlamentarnych pozostał już niecały miesiąc. U progu sezonu było już widać wzmożone zainteresowanie sportem wśród polityków. Spółki Skarbu Państwa finansują żużel nie tylko w Lublinie, ale w wielu innych miastach Polski. Oczywiście nigdzie zapewne nie mówimy o tak potężnym wsparciu. Niemniej jednak nie można w ogóle mówić o tym, że klub ze wschodniej Polski to odosobniony przypadek.

Pieniądze z państwa mogą się jednak szybko skończyć. Na ich rozdysponowanie mocno wpływa sytuacja polityczna w państwie, dlatego nie jest powiedziane, że Platinum Motor Lublin będzie mógł liczyć na podobne wsparcie przez nieokreślony czas. Wszystko może zmienić się bardzo szybko.

Póki co jednak lublinianie wykorzystują ogromny jak na żużlowe warunki budżet i budują na przyszły sezon skład równie mocny jak obecnie. Do klubu ma trafić najbardziej łakomy kąsek na rynku transferowym – 18-letni Wiktor Przyjemski. Zastąpi on w formacji młodzieżowej przechodzącego do seniorskiego składu Mateusza Cierniaka i stworzy świetny duet z szybko rozwijającym się Bartoszem Bańborem. W Lublinie ma zostać oprócz tego czwórka kapitalnych liderów: Bartosz Zmarzlik, Jack Holder, Fredrik Lindgren oraz Dominik Kubera. To znowu Motor będzie faworytem rozgrywek.

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×