Przejdź do treści
PGE EKSTRALIGA

Student psychologii jeżdżący na żużlu: Bez przygotowania mentalnego sportowiec jest niekompletny

psychologii
Fot. Sandra Rejzner

Autor: Jakub Bielak

Student psychologii jeżdżący na żużlu: Bez przygotowania mentalnego sportowiec jest niekompletny

Norbert Krakowiak był gościem podcastu „Jak na torze” publikowanym na kanale YouTube PGE Ekstraligi. 23-latek wypowiedział się między innymi o roli przygotowania mentalnego w sporcie. Nie można odmówić mu wiedzy na ten temat, bo Norbert jest studentem psychologii.

Pewna wygrana Apatora Toruń. Włókniarz bezradny w test meczu

Norbert Krakowiak wprowadza nas nieco w tajniki teorii sportu. W jej myśl na sukces sportowca składają się cztery główne czynniki. W teorii więc brak któregokolwiek z nich czyni takiego zawodnika niekompletnym. Jakie to czynniki?

„Jeśli spojrzymy na teorię sportu, to ona mówi, że przygotowanie sportowca składa się z czterech elementów, czyli z przygotowania technicznego, taktycznego, fizycznego i właśnie mentalnego. Więc można powiedzieć, że bez przygotowania mentalnego sportowiec jest niekompletny”.

Wychowanek Ostrovii zaznacza, że widzi postępy zarówno w samym sporcie jak i konkretnie w żużlu, jeśli chodzi o przygotowanie mentalne. Nie jest to jednak żadną tajemnicą. Kiedyś sportowcy musieli zmagać się z dużo mniejszą presją niż obecnie, więc temat ten nie był tak znany wśród nich.

„Myślę, że coraz bardziej ta psychologia sportu jest w sporcie obecna. Również w żużlu coraz więcej tego widać. Mnie to od zawsze interesowało”.

Zawodnik Zooleszcz GKM-u Grudziądz nadal korzysta z usług profesjonalnego psychologa, mimo że sam pobiera nauki z tej dyscypliny na studiach. Trzeba przyznać, że Norbert Krakowiak wie, o czym mówi, a jego wiedza na temat przygotowania mentalnego wyraźnie wykracza poza przeciętną.

„Korzystam cały czas. To jest już chyba piąty albo szósty rok, natomiast ta praca teraz trochę inaczej wygląda, bo już trochę szerzej wchodzimy i też łącząc inne nauki, bo też biomechanikę, kinezjologię, antropomotorykę, czyli to wszystko jak człowiek nabywa ruchy. Próbujemy gdzieś tam z tą moją techniką startu coś zrobić, więc korzystając z tego, że studiuję tę psychologię, idziemy trochę szerzej już”.

Na koniec tego tematu 23-latek podał najlepszy jego zdaniem przykład dobrej pracy mentalnej – polskich skoczków narciarskich.

„Bardzo mi się podoba podejście skoczków narciarskich naszych, bo widać, że tam ta praca mentalna jest wykonywana. I w wywiadach, gdzie mówią o tych dwóch dobrych skokach lub tłumaczą też swoje występy”

Fot. Norbert Krakowiak-fanpage/facebook.com

Bądź z nami na facebooku – kliknij tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *