Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Marek Cieślak broni decyzji sędziego o odwołaniu meczu Włókniarz – Apator: „To była słuszna decyzja”

Marek Cieślak
Fot. Michał Szmyd

Autor: Redakcja

Marek Cieślak broni decyzji sędziego o odwołaniu meczu Włókniarz – Apator: „To była słuszna decyzja”

W niedzielę miał się odbyć mecz PGE Ekstraligi pomiędzy Krono-Plast Włókniarz Częstochowa a Apator Toruń, ale został odwołany z powodu opadów deszczu, które – zdaniem sędziego – uczyniły tor niebezpiecznym. Decyzja ta wywołała wiele kontrowersji w środowisku żużlowym. Marek Cieślak, legendarny trener reprezentacji Polski, poparł decyzję sędziego. „Popieram decyzję arbitra” – powiedział Cieślak.

Według Cieślaka, chociaż próba toru wykazała, że nadawał się on do jazdy, późniejsze opady sprawiły, że warunki znowu się pogorszyły. „Prognozy też były niepewne. Poza tym kibiców nie było prawie w ogóle na stadionie, a dla kogo mamy robić ten żużel? Moim zdaniem decyzja sędziego o odwołaniu była prawidłowa” – dodał Cieślak.

Zauważył także, że odwołanie meczu mogło być korzystne dla Włókniarza Częstochowa, który zamyka tabelę PGE Ekstraligi. Gdyby mecz się odbył, gospodarze mogliby stracić atut własnego toru, a Włókniarz ostatnio miał problemy ze startami. „Z odwołania na pewno bardziej cieszyli się w Częstochowie, bo gdyby mecz miał się odbyć, to gospodarze straciliby atut własnego toru. Dużo do powiedzenia mieliby startowcy, a Włókniarz ostatnio startuje kiepsko. Obie drużyny pojadą jednak teraz w dobrych warunkach i będzie lepiej i zdrowiej” – stwierdził Cieślak.

Dyskusje na temat odwołania meczu były żywe również w Magazynie Żużlowym Canal+. Kontrowersje wzbudziło to, kto miał prawo rozmawiać z sędzią przed podjęciem decyzji o odwołaniu meczu. Cieślak wskazał na potrzebę zmiany regulaminu, aby przy takich rozmowach obecni byli trenerzy i kapitanowie drużyn, a nie tylko kierownik drużyny. „Przy rozmowach z sędzią na taki temat powinni być trenerzy i kapitanowie drużyn, bo to są ludzie kompetentni. Okazuje się natomiast, że oni nie mogą tego robić, a może kierownik drużyny. To w regulaminie powinno zostać zmienione” – zakończył Cieślak.

Decyzja o odwołaniu meczu była trudna, ale Cieślak podkreśla, że priorytetem powinna być zawsze kwestia bezpieczeństwa zawodników i kibiców, a nie tylko sportowa rywalizacja. Przy kolejnych meczach należy pamiętać o tym, aby wszelkie rozmowy dotyczące bezpieczeństwa odbywały się w pełnym składzie osób kompetentnych, co pozwoli na bardziej sprawiedliwe i przemyślane decyzje.

Cieślak
Fot. Paweł Wilczyński
wywiad

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×