Przejdź do treści
Aktualności/Turnieje Indywidualne

Jacob Thorssell najlepszy w turnieju o Puchar Prezydenta Miasta. W Krakowie nie obyło się bez problemów

Jacob Thorssell
Fot. Jakub Malec

Autor: Krzysztof Choroszy

Jacob Thorssell najlepszy w turnieju o Puchar Prezydenta Miasta. W Krakowie nie obyło się bez problemów

W Wielkanocny poniedziałek również otrzymaliśmy dużą porcję żużlowej rywalizacji. Wyjazdu motocyklów żużlowych doczekali się w Krakowie, gdzie odbył się turniej o Puchar Prezydenta Miasta. W stawce uczestników mogliśmy zobaczyć kilka znanych twarzy na czele z Nickim Pedersenem. Ostatecznie po wielu problemach i ponad 3 godzinach od planowanego startu udało się wyłonić zwycięzcę.

1 kwietnia sympatycy sportu żużlowego z Krakowa mogli zobaczyć ciekawe ściganie. Na obiekt w Nowej Hucie przyjechało wielu zawodników, którzy notowali dobre wyniki na dwóch niższych szczeblach rozgrywkowych. Faworytem do zwycięstwa w poniedziałkowe popołudnie był oczywiście trzykrotny mistrz świata Nicki Pedersen. Bez szans nie byli również jego kolega z Texom Stali Rzeszów Jacob Thorssell oraz Oliver Berntzon.

Zawody w Krakowie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Niestety kibice, którzy w licznej grupie pojawili się na krakowskim owalu, musieli sporo poczekać na start turnieju, gdyż rywalizacja została opóźniona o prawie godzinę. Wszystko przez oczekiwanie na karetkę pogotowia, która musiała być obecna, aby można było rozpocząć turniej. W końcu jednak pojawiła się ona na stadionie, a zawodnicy wyjechali do pierwszego wyścigu.

Od początku główni faworyci nie zawodzili bowiem Pedersen po dwóch seriach startów miał na swoim koncie komplet punktów. Tuż za nim plasowali się Jacob Thorssell, Oliver Berntzon, Mateusz Szczepaniak i Krystian Pieszczek. Nieco rozczarowująco zaprezentował się Marcin Nowak, który po taśmie w pierwszym swoim starcie, nie zdobył punktów w kolejnym. Dalsza część zawodów zapowiadała się emocjonująco, gdyż w czołówce mieliśmy spory ścisk.

W kolejnej serii status niepokonanego stracił Nicki Pedersen. Duńczyk do mety przyjechał drugi, przegrywając z Adrianem Cyferem. Swoje biegi wygrywali natomiast Thorssell i Szczepaniak, co zrównywało ich z duńskim mistrzem. W ostatnim wyścigu trzeciej kolejki startów doszło do niebezpiecznego wypadku Pieszczka i Nowaka. Na torze pojawiła się nawet karetka, ale na szczęście w obu przypadkach skończyło się tylko na strachu. Z kolei w przerwie z powodu problemów sprzętowych z jazdy wycofał się właśnie Nowak.

Po kosmetyce toru kolejne punkty zgubił Pedersen. Duńczyk przyjechał na trzecim miejscu, co pozwoliło myśleć jego głównym rywalom o wyprzedzeniu 46-latka. Tak się również stało, gdyż Szczepaniak z Thorssellem zdobyli o punkt więcej od lidera Stali Rzeszów. W czołówce trzymał się również Oliver Berntzon czy Peter Kildemand. Ci dwaj zawodnicy mogli pokusić się o atak w półfinałach.

Przed ostatnią serią wiadomo było, że tego dnia w Krakowie może czekać nas jeszcze wiele emocji. W pierwszym wyścigu po równaniu doszło do starcia Pedersena z Thorssellem. Zwycięsko z niego wyszedł Duńczyk, czym objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Nie trwało to jednak długo, gdyż po wygranej w biegu 20 na czoło powrócił Szczepaniak. Po zakończeniu pierwszej części zawodów przyszedł czas na dwa półfinały i finał, który miał zadecydować o tym, do kogo trafi Puchar Prezydenta Krakowa.

W pierwszym wyścigu półfinałowym niczym z procy wystrzelił Matic Ivacic, który zwyciężył po starcie z trzeciego pola. Wielkiego pecha miał Mateusz Szczepaniak. Kapitan Abramczyk Polonii Bydgoszcz popełnił błąd na ostatnim łuku czwartego okrążenia, przez co zaliczył upadek i stracił pewne drugie miejsce. Do finału weszli Ivacic i Thorssell. W drugim półfinale w taśmę wjechał Pedersen, a przed biegiem wycofał się z niego Berntzon. W powtórce wzięli udział tylko Kaczmarek i Kildemand, więc to oni zameldowali się w finale.

W finale zmierzyli się ze sobą Ivacic, Thorssell, Kiledemand i Kaczmarek. W pierwszej odsłonie na pierwsze miejsce wyszedł Słoweniec, ale na wyjściu z pierwszego łuku upadł i został wykluczony z ostatniego wyścigu dnia. W powtórce najlepszy był Szwed, który od startu wyszedł na pewne prowadzenie. To właśnie Thorssell okazał się być triumfatorem kolejnego turnieju o puchar Prezydenta Miasta.

Wyniki turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa:

 1. Jacob Thorssell – (3,2,3,2,2) 12 +2 +3
 2. Peter Kildemand – (1,1,2,3,2) 9 +3 +2
 3. Daniel Kaczmarek – (1,2,3,1,1) 8 +2 +1
 4. Matic Ivacic – (2,0,1,3,2) 8 +3 +w
 5. Hubert Łęgowik – (0,1,2,3,3) 9 +1
 6. Mateusz Szczepaniak – (2,3,3,2,3) 13 +w
 7. Nicki Pedersen – (3,3,2,1,3) 12 +t
 8. Oliver Berntzon – (2,3,1,2,2,-) 9
 9. Jesper Knudsen – (0,3,0,3,1) 7
 10. Krystian Pieszczek – (3,2,w,1,1) 7
 11. Kacper Gomólski – (1,1,2,2,1) 7
 12. Daniel Jeleniewski – (0,1,0,2,3) 6
 13. Adrian Cyfer – (0,1,3,d,d) 4
 14. Dawid Rempała – (3,0,0,0,0) 3
 15. Wiktor Rafalski – (2,d) 2
 16. Bartosz Curzytek – (1,0,1,0,0) 2
 17. Marcin Nowak – (t,0,1,-,-) 1
 18. Stanisław Melnyczuk – (d) 0
433527689 918556040271608 5278417705226826640 n
Fot. Speedway Kraków
Rzeszowie
Fot. Jakub Malec

Dołącz do nas na Facebooku! – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *