Przejdź do treści

KS APATOR TORUŃ

FOR NATURE SOLUTIONS KS APATOR TORUŃ

Autor: Redakcja

Pierwsze zawody żużlowe w Toruniu odbyły się w 1930 roku. Zawodnicy ścigali się wtedy w różnych kategoriach silników. Żużel rozwijał się w Toruniu aż do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie, w 1946 roku, tradycja żużla powróciła wraz z powstaniem Toruńskiego Klubu Motocyklowego. Jednym z pierwszych zawodników był Zbigniew Raniszewski, który niestety zginął w trakcie zawodów w Wiedniu w 1956 roku.

Lata 50. i 60. Od 1957 roku klub działał w ramach Ligi Przyjaciół Żołnierza i w 1959 roku zadebiutował w III lidze, zajmując 7. miejsce. W 1960 roku awansował do II ligi, ale zajął ostatnie miejsce. W 1962 roku powstał Klub Sportowy przy Pomorskich Zakładach Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia. Marian Rose, jeden z czołowych zawodników, zdobył złoty medal drużynowych mistrzostw świata w 1966 roku. Niestety, w 1970 roku zginął podczas zawodów w Rzeszowie.

Lata 70. W 1973 roku klub zajął 2. miejsce w II lidze, ale przegrał baraże o awans do I ligi z Polonią Bydgoszcz. W 1975 roku ponownie był drugi i tym razem awansował do I ligi. W debiutanckim sezonie zajął 8. miejsce. W 1976 roku Kazimierz Araszewicz zginął w zawodach w Częstochowie. W 1979 roku klub zajął 4. miejsce w I lidze, mając szanse na medal do ostatniego meczu.

Pierwsze sukcesy W 1983 roku drużyna zdobyła brązowy medal w lidze, nie przegrywając żadnego meczu u siebie. W 1986 roku Apator Toruń zdobył złoty medal ligowy, pokonując Polonię Bydgoszcz w kluczowym meczu. W kolejnych latach żużlowcy Apatora zdobywali sukcesy w różnych rozgrywkach, w tym mistrzostwach Polski.

Lata 90. W latach 90. torunianie zdobywali medale w lidze i innych krajowych rozgrywkach. W 1990 roku zdobyli drugi złoty medal ligowy. Wojciech Żabiałowicz był wciąż liderem, a w klubie pojawili się nowi zawodnicy, tacy jak Szwed Christer Karlsson. W 1991 roku do Torunia dołączył Szwed Per Jonsson, jednak w 1994 roku zakończył karierę po wypadku. W 1996 roku torunianie zdobyli srebrny medal, przegrywając z Włókniarzem Częstochowa.

XXI wiek W 2001 roku drużyna zdobyła trzeci tytuł mistrzowski. W 2003 roku, mimo silnego składu, torunianie zdobyli srebrny medal, przegrywając z Włókniarzem Częstochowa. W 2006 roku sponsor, firma Apator, wycofał się, a drużynę opuścił Jason Crump. Mimo problemów finansowych, torunianie utrzymali się w ekstralidze.

Era Unibaksu W 2006 roku klub przejął Roman Karkosik, zmieniając nazwę na Unibax. W 2007 roku torunianie zdobyli srebrny medal, przegrywając w finale z Unią Leszno. W 2008 roku Unibax zdobył złoty medal, wygrywając z Unią Leszno w finale. Liderami drużyny byli Wiesław Jaguś, Ryan Sullivan i Chris Holder.

Drużynowe Mistrzostwa Polski

  1. miejsce : 1986, 1990, 2001, 2008

Apator Toruń stadion

Motoarena Toruń im. Mariana Rosego znajduję się przy ulicy Pera Jonssona 7, to właśnie tam KS Apator Toruń rozgrywa swoje mecze domowe. Jest to dosyć nowy stadion, ponieważ jego otwarcie odbyło się 3 maja 2009 r. Pierwszym rekordzistą toru był Jurica Pavlic. Natomiast aktualnym rekordzistą toru jest Jack Holder z czasem 56,60 sekund. Stadion posiada 15505 miejsc siedzących. Przed tym toruńskie Anioły od 1950 roku startowały na stadionie również im. Mariana Rosego. Stadion znajdował się przy ulicy Broniewskiego, gdzie obecnie znajduje się galeria, w której mamy ściankę upamiętniającą to miejsce. Ostatnie zawody, które odbyły się na starym stadionie to finał Drużynowych Mistrzostw Polski w 2008 roku.

Apator Toruń skład

W składzie Apatora Toruń najstarszym zawodnikiem jest Emil Sajfutdinow posiadający 34 lata. Rosjanin z polskim paszportem po siedmiu sezonach spędzonych w Unii Leszno powrócił do Apatora Toruń w roli lidera. Drugim najstarszym zawodnikiem jest 32-letni Patryk Dudek. Popularny „Duzzers” reprezentuje barwy Aniołów od sezonu 2022 i jest znaczącą postacią w toruńskiej drużynie. Kolejnym zawodnikiem względem wieku jest 29-letni Paweł Przedpełski. Kapitan toruńskiej drużyny nie licząc dwuletniego epizodu w drużynie Włókniarza Częstochowa, swoją całą karierę spędził w Toruniu.

Jak dobrze wiemy, obecna kampania jest na ten moment ostatnią kampania Pawła w Toruniu, ponieważ ogłosił on swoje odejście. Następnie czas na 26-letniego Roberta Lamberta. Popularny „Lambo” startuje w drużynie z grodu Kopernika od 2021 i jest czołową postacią w ekipie prowadzonej przez Piotra Barona. Lokalny Matador zalicza obecnie najlepszy sezon w swojej karierze. Czas na zawodnika do lat 24, 23-letniego Wiktora Lamparta, który w Toruniu startuję drugi sezon. Pierwszy całkiem udany, w przeciwieństwie do tego obecnego.

Czas na formację juniorską. W tym sezonie mogliśmy obserwować trzech zawodników na tej pozycji. Początkowo podstawowy duet juniorów stanowili Krzysztof Lewandowski oraz Mateusz Affelt. W połowie sezonu do składu przebił się 16-letni Antoni Kawczyński. Najlepszy mecz zaliczył na swoim stadionie przeciwko drużynie z Częstochowy, gdzie przy swoim nazwisku zapisał 8 punktów, co pokazało drzemiący w nim potencjał. Jednak to wcześniej wspomniany Krzysztof Lewandowski jest liderem formacji juniorskiej. Legitymuje się on średnią na poziomie 0,949 pkt/bieg.

Apator Toruń tabela

Apator Toruń sezon zasadniczy zakończył na czwartej pozycji. Wygrywając w sześciu spotkaniach. Wszystkie zwycięstwa Apator zaliczył u siebie, dając się pokonać jedynie drużynie z Gorzowa. Nie zremisowali oni żadnego spotkania, a przegrali osiem. Bilans małych punktów wyniósł -7 pkt, co jest wynikiem bez szału. Prawdziwym fenomenem jest dyspozycja drużyny z Torunia na wyjazdach. Powiedzieć, że posiadają problem na obcych torach to jak nic nie powiedzieć. Najlepiej świadczy o tym przegrana w stosunku 56:34 z Unią Leszno, która zmagała się z brakiem Janusza Kołodzieja oraz Andrzeja Lebiediewa.

Apator Toruń sklep

Kiedyś w jednej z toruńskich galerii dało się znaleźć sklep z gadżetami toruńskiej drużyny. Obecnie jednak fan shop znajduje się tylko na stadionie. Można tam nabyć między innymi koszulki, które są replikami kevlarów toruńskich żużlowców, bluzy, koszulki, kubki oraz figurki zawodników. Obecnie jednak na stronie internetowej zakupić można tylko figurkę oraz kubek.

Apator Toruń GKM Grudziądz

Apator Toruń i GKM Grudziądz to dwie drużyny żużlowe z Polski, które rywalizują w Ekstralidze – najwyższej klasie rozgrywkowej w żużlu w Polsce. Ich mecze mają szczególne znaczenie nie tylko ze względu na ligową rywalizację, ale również na ich bliskie położenie geograficzne – miasta Toruń i Grudziądz dzieli zaledwie około 70 kilometrów. Ta geograficzna bliskość czyni ich mecze czymś więcej niż zwykłą rywalizacją – są one często określane mianem „derbów Kujawsko-Pomorskich”.

W kontekście sezonu 2024, mecze między Apatorem Toruń a GKM Grudziądz przyciągną wielu fanów, zarówno na stadionach, jak i przed telewizorami, bo zawsze niosą ze sobą dodatkowe emocje. Apator Toruń to jeden z bardziej utytułowanych klubów w historii polskiego żużla, z bogatą historią sukcesów, podczas gdy GKM Grudziądz walczy o swoją pozycję w Ekstralidze, starając się unikać spadku.