Żużel - Best Speedway Tv

19 lat temu zmarł Rafał Kurmański… | Żużel - Best Speedway Tv
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

19 lat temu zmarł Rafał Kurmański…

Rafał Kurmański

19 lat temu zmarł Rafał Kurmański…

We wtorek (30 maja) mija 19. rocznica kolejnej tragedii w polskim żużlu. Tego dnia w 2004 r. odszedł od nas jeden z największych talentów w „jeździe w lewo”, Rafał Kurmański… Zawodnik ten pochodził z Zielonej Góry.

Żużel. Kapitalne ściganie we Wrocławiu i Częstochowie! Za nami 7 runda U24 Ekstraligi [RELACJA]

W polskiej lidze Rafał Kurmański zadebiutował sezonie 1999 w zespole ZKŻ-tu. Szybko zaskarbił sobie sympatię zielonogórskiego środowiska żużlowego. Widziano w nim następcę legendarnego Andrzeja Huszczy. Wśród kibiców z grodu Bachusa przejawiały się zaś nadzieje, że w przyszłości może nawet stanąć na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata.


Pomimo młodego wieku, miał na swoim koncie kilka pokaźnych sukcesów. Do takowych należało przede wszystkim wicemistrzostwo Europy juniorów, wywalczone w 2001 r. w czeskich Pardubicach. Wówczas najlepszy był inny reprezentant Polski, Łukasz Romanek. Rafał mógł również pochwalić się złotem (2001) oraz brązem (2002) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polskich Par Klubowych. Ponadto wraz z juniorskim „Żółto-Biało-Zielonym” teamem dwukrotnie stawał na najniższym stopniu podium Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (2000 i 2003).


Rafał Kurmański z przebojem rozpoczął sezon 2003, pełniąc w wielu spotkaniach rolę jednego z trzech liderów ZKŻ-tu obok Billy’ego Hamilla i Rafała Okoniewskiego. Zasłynął m.in. postawą w spotkaniu 4. kolejki rozgrywek ekstraligowych w Częstochowie przeciwko tamtejszemu Włókniarzowi. Choć jego drużyna wysoko uległa „Lwom” 60:30, sam Kurmański był z pewnością zadowolony ze swojej indywidualnej dyspozycji. Zgromadził bowiem 16 punktów w sześciu swoich biegach, aż pięciokrotnie meldując się na pierwszym miejscu.

W związku z fantastycznymi wynikami na torach w kraju nad Wisłą przyznano mu dziką kartę na inauguracyjną rundę elitarnego Speedway Grand Prix w Chorzowie. Na Stadionie Śląskim zajął dziewiętnastą pozycję. Co prawda końcowego rezultatu w tym turnieju nie zaliczał do wymarzonych, ale pokonał kilka uznanych marek w światowym speedway’u. Na jego liście byli chociażby Sebastian Ułamek, Bjarne Pedersen czy Peter Karlsson.

Po świetnym roku startów wydawać się mogło, że w następnych kariera „Kurmanka” rozwijać się będzie na dobre. Niestety, została ona przerwała w wyniku feralnego wydarzenia… W nocy z 29 na 30 maja 2004 Rafał Kurmański popełnił samobójstwo. Powiesił się na klamce do łazienki w pokoju hotelowym w Zielonej Górze. Mimo nagłej śmierci rajdera zaplanowany wcześniej mecz pomiędzy ZKŻ-tem a Unią Leszno – w dniu odnalezienia ciała – doszedł do skutku. Fani obydwu zespołów skandowali imię i nazwisko żużlowca, a na murawie stadionu przy ul. Wrocławskiej 69 w kształcie krzyża ułożono znicze. Do tej pory na obiekcie o przydomku „W69” wywieszane są transparenty ku pamięci Rafała przez sympatyków klubu z „Myszką Miki” w herbie. Ich treść brzmi: „Kurman jedziesz zawsze z nami”.


Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Zostaw komentarz

2022 Best Speedway TV | Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów w całości lub w części bez zgody redakcji jest zabronione.

×